Адвокат Бранимир Балачев: През границата се внасяше цимент с... наркотици

23.08.2014 / 21:55 5

Драмата с убийството на боса на фирма „Гранити” продължава. И става все по-заплетена. На 6 март 2008 г. бизнесменът Стоян Стоянов е отвлечен, докато паркира лексуса си в подземния гараж на кооперацията, в която живее. През юли 2009 г. трупът на 37-годишния милионер беше открит в местност до село Паницово в Дюлинския проход. За подбудители и поръчители на отвличането и убийството му са обвинени частният съдия-изпълнител Галин Костов от Варна и бившият шеф на Агенцията за държавни вземания Станислав Михайлов, който е в неизвестност.

Според обвинението, тримата са се скарали заради парцел, който Стоянов отказал да купи на посочената от Костов и Михайлов цена. За пряк извършител на екзекуцията е посочен Манол Хаджиев - Индианеца, който в началото на 2009 г. беше открит застрелян в покрайнините на Враца. Освен него са заподозрени и Стоян Петров – Килъра и Недялко Димитров – Момата, който също е сериен убиец. След близо 6-годишно протакане на скандалното дело най-после му се видя краят. Темида отсъди, че бившият варненски съдия Галин Костов и ексшефът на Агенцията за държавни вземания Станислав Михайлов не са поръчвали отвличането и убийството на бургаския бизнесмен Стоян Стоянов. Съвсем неочаквано, двамата бяха изцяло оправдани от съдия Захарин Захариев от Бургаския окръжен съд по тежкото обвинение „мокра поръчка”. Третият, който чу присъдата „невинен”, беше обвиненият в помагачество Нено Стоянов. Според магистратите няма доказателства, които да установят, че тримата имат някаква връзка с отвличането и разстрела на шефа на „Гранити”. В затвора отиват само Стоян Колев и Стоян Петров, които са организирали и изпълнили поръчката за отвличане и убийство. Кои са им шефовете, които са издали присъдата, остава загадка... По този повод от „Шоу” потърсили варненския топ адвокат Бранимир Балачев - един от защитниците на обвинения за поръчител и подбудител Галин Костов, да коментира делото „Гранити“. 

- Адвокат Балачев, вашият клиент Галин Костов, който лежа почти 3 години, обвинен като поръчител на отвличането и убийството на бургаския бизнесмен Стоян Стоянов, най-неочаквано беше оправдан. Кажете ми честно - очаквахте ли такъв развой на нещата?
- Още след като се запознахме с материалите по делото, на мен ми стана ясно, че няма никакви доказателства срещу Костов. Така че аз от първия ден съм казал, че той няма никакво съпричастие към това деяние, и затова за мен оправдателната присъда не е неочаквана.

- Попитах ви, защото за бургазлии решението на съдията Захарин Захариев беше съвсем неочаквано...
- Като се вземат предвид изявленията на висши полицаи още по време на досъдебното производство, нормално е в обществото да се насади такова убеждение за виновност по отношение на лицата, които бяха задържани. Обществеността реално не знаеше какво съдържат тези 130 тома, от които 129 сигурно бяха с материали, които нямаха никаква престъпност към Галин или към останалите. Според мен на Захарин Захариев и на целия състав още от самото начало на делото им беше ясно, че тези хора нямат съпричастие към извършеното.

- След ареста на Галин Костов бившият вътрешен министър Цветан Цветанов заяви, че това е първото „екстрено разкриване“ на поръчково убийство. 
- Явно, че Цветан Цветанов е бил подведен от своите подчинени. Знаете, че няколко състава преди този гледаха делото и няколко пъти прекратяваха производството, защото се виждаше, че няма никакви доказателства по отношение на авторството на това деяние.

- От доста време и вие самият обвинявате прокуратурата, че още от самото начало е работила в неправилната посока - със затворници и криминално проявени лица. Това ли е системата, по която се работи напоследък?
- В последните 7-8 години това е стил на работа на полицията. Във Варна, Бургас и в София най-вече се внасят дела, при които основните „свидетели“ все бяха лица, които или са извършители на тежки умишлени престъпления, или по една или друга причина са зависими от органите на МВР, и са готови да кажат всичко само и само да бъдат освободени от наказателна отговорност, или пък да бъде облекчена тяхната съдба. Не може едно производство като това да започне съвсем основателно в посока на съдружниците на Стоян Стоянов, на турските му съконтрагенти, на местната мафия в лицето на Тодор Стамов-Малкотърновския, и в един момент рязко да се смени позицията, защото някой в някакъв затвор казал, че бил „поръчан”! А същевременно тези, които трябваше да бъдат разпитани – хората, които уж вкараха следата, като Димитър Димитров, като двамата затворници от Стара Загора - въобще не бяха разпитвани! 

- И Тодор Малкотърновския ли беше игнориран?
- Интересен беше неговият разпит, защото той беше допуснат до разпит. Но той седя и много внимателно изслуша разпита на Валентин Цоновски и на тези, с които очевидно е имал някакъв контакт. Малкотърновския остана в залата и изслуша обясненията на бургаския шеф на районната дирекция на БОП тогава. Аз лично останах с убеждението, че той слушаше да не би да бъде изтървана някоя дума по отношение на него. За мен техните взаимоотношения са тайна, но явно, че е имало нещо, защото много жив беше интересът му към разпита на служителите от БОП.

- Имате предвид, че е имало някаква договореност?!
- Очевидно е, че е имало някаква договорка, защото знаете, че въпросите с получените пари, със срещите, бяха заметени... 

- Според вас коя е основната версия, по която трябва да се работи по случая „Гранити“?
- За мен основната версия си остава бизнес отношенията на Стоянов с колегите му, и най-вече - с конкурентите му, занимаващи се също с търговията на цимент. В онези години се продаваха милиони тонове цимент, през границата се внасяше цимент с други вещества, бяха заловени циментовози с наркотици... Нещата очевидно са много по-дълбоки от това, което се виждаше на повърхността. Знаете, че за 10-20 хиляди лева няма да убият човек!

- Да не би от страна на конкуренцията да е дошла поръчката за убийството на Стоян Стоянов?
- Напълно възможно е, защото Стоянов е бил изключително амбициозен човек, независимо, че е докарал фирмата до една почти много тежка задлъжнялост. Ние представихме доказателства накрая за това, че фирма „Гранити“, която, слята с една от другите фирми на дружеството, има над 4 милиона лева само държавни задължения! 

Стоянов не е подбирал средства по отношение на конкурентите си и там е имало напрежение. Напрежение е имало и между самите съдружници – знаете за „съвпадението“ при отиването по празниците в Австрия, както и при тъй наречения основен свидетел Димитър Димитров, който по същото това време – между 7 и 8 март - също заминава „изненадващо“ за чужбина. Има много интересни събития, по които е трябвало да се работи интензивно. Не се представиха и разпечатките на телефоните, които са били направени на Галин и на другите, защото прокуратурата не пожела да ги представи.

- Стана въпрос, че напоследък МВР е приело за свой стил на работа да вика разни криминални елементи да стават свидетели. Според вас защо беше въведена тази практика?
- Трудно ще накараш един човек, който не е нарушил закона, да говори неистини или да участва в схеми. А да направиш схема на едно престъпление, трябва да си професионално много добре подготвен. Такива са полицаите, особено от специализираните служби като ДАНС и НСБОП. И когато не можеш да намериш свидетел, който не е зависим, който не е криминално проявен и за който няма заплаха, търсиш я там, където можеш да я намериш. Аз съм присъствал на такива индиректни увещания: „Ти кажи, че си правил еди какво си, пък ние няма да ти повдигнем обвинение и ще останеш само свидетел”. Кой заподозрян за тежко престъпление, за което го очаква затвор, няма да се съгласи?! Тази схема работи доста успешно в тези среди, да не говорим, че една част от тях са агенти на съответните служби. Затова тези лица се използват, и при големите дела в София, но и затова тези дела са „чурук“ (б.а. гнил - на турски). В голямата си част тези хора са разобличавани впоследствие, че имат тежък интерес да заявяват такива факти. Те се провалят, защото е достатъчно един от тези факти да бъде оборен, за да падне цялата схема. Затова, въпреки натиска върху съда, почти всички тези дела не издържаха и ако не на първа, то на втора инстанция падаха. 

- Още преди 2 години бях разговаряла с вас за делото „Гранити“ и тогава казахте, че вината за смъртта на бургаския бизнесмен трябва да се търси сред съдружниците на Стоян Стоянов – Борис Кръстев и Ангел Христев...
- Ами това сочат реалните доказателства по делото! В деня, в който Стоянов изчезва, двамата му съдружници, заедно с приятелките си, хващат самолета и заминават за Австрия на шопинг. Това някакво съвпадение ли е, или е с цел подсигуряване на алиби?

Освен това имаше и доказателства, че рано сутринта е имало среща на един от съдружниците с неизвестно лице на бензиностанция в Пазарджик – много странно ми изглежда, преди да заминеш на екскурзия, да станеш по тъмно и в 5 часа сутринта да правиш среща на бензиностанция!?...

- Впрочем, как се стигна до това прокуратурата да обвини Галин Костов и Станислав Михайлов в подбудителство и поръчителство за отвличането и убийството на шефа на „Гранити“?
- През първите 5-6 месеца делото е водено нормално, има много сигнали за това, че съществуват немалко заинтересовани лица този човек /Стоян Стоянов - б.а./ да не е жив. След това са надделели нечии други интереси. Изградена е схема, по която обвинението да падне върху конкретни лица, които към онзи момент са в състояние на тежки икономически интереси по повод на един голям търг.

- В крайна сметка обществото някога ще научи ли кой е поръчал да бъде убит Стоян Стоянов?
- Обществото има нужда от истината! Нужно е да знае кой уби Стоян Стоянов! Освен това въпросът не опира само дали ще бъде оправдан Галин Костов, защото, още като прочетох материалите по делото, разбрах, че няма доказателства срещу него. Въпросът се свежда най-вече до близките на Стоян Стоянов – те ще останат неудовлетворени, затова, че никога няма да разберат кой е истинският извършител на това деяние...

- Вие твърдите, че важен свидетел е подставено лице на полицията. Защо са избрали точно Димитър Димитров?
- Защото Димитър Димитров има досие, дебело като тритомник. Той е пълен с престъпления, бил е задържан, имало е мерки за други деяния по отношение на него, и, щом е участвал в опит за убийство, би трябвало да бъде задържан, а той бива разпитан и след това пуснат! И не само пуснат, но и до ден-днешен е защитаван от полицията! А Димитров е изпълнявал мокри поръчки на Митьо Очите. Има го в материалите по делото. Има приложена справка от БОП, в която Димитров се свързва с наркотици, проституция и мокри поръчки на Митьо Очите.

- От петимата обвиняеми, оправдани са трима – Галин Костов, Станислав Михайлов и Нено Стоянов - техните обвинения бяха за подбудителство и помагачество за отвличане и убийство. Другите двама получиха наказания - Стоян Петров-Авренския и Стоян Колев, които заедно с мъртвия вече Манол Хаджиев-Индианеца според съда са виновни за отвличането и разстрела на бизнесмена. Значи какво се получава на практика – има престъпление, има извършители, но няма мотив и няма поръчители?!...
- Не съм чел мотивите на съда, но според мен всички трябваше да бъдат оправдани. В определени моменти обаче и единият, и другият от осъдените се поддават на обещанията на полицията как веднага ще ги пуснат. Знаете, че Стоян Петров беше пуснат, разходи се до Европа и живя една година там, а след това като разбраха, че няма как да стане схемата без него, той беше върнат обратно. На Стоян Колев също са обещавали, че веднага ще го пуснат, а обвинението му уж щяло да бъде само опит за отвличане... И в един момент те двамата правят едни частични уж самопризнания, които им донасят присъдата...

- Галин Костов е бил съдия, бил е и частен съдебен изпълнител. Как ще протече животът му занапред – ще може ли да практикува юридическото си образование?
- Кариерата му е съсипана. Беше изключително добър съдия – справедлив, след това направи много добра практика на частен съдебен изпълнител, но в момента е трагедия – няма работа, а има три деца... На Галин Костов ще му бъде много трудно да се възстанови, защото една професия, като не се практикува няколко години, човек загубва и контакти, и познанства, и връзки...

- Костов ще съди ли България заради близо 3-годишния си престой зад решетките?
- Нека да приключи делото изцяло. Знаете, че има протест от страна на обвинението, макар и формален.

- Галин Костов беше изпратил жалба до главния прокурор. Прошението му бе потресаващо с пълната хронология как в България, ако някой реши, може поръчково да те изкара не само поръчител и убиец, но и Осама бин Ладен! Ако това, за което говори той, е истина, значи съдебната система у нас е ужасяваща!
- Тежка е ситуацията в съдебната система. Някои хора, в желанието си да покажат, че чудесно се справят, често след това завършват плачевно... Така, че много сериозна ревизия трябва да се направи на прокуратурата и на полицията! Нашата полиция не работи – това е моето мнение! Много е тежко състоянието на полицията, разкриваемостта на престъпленията е малка, да не говорим, че битовата престъпност непрекъснато се увеличава, а от страна на полицията в тази насока нищо не се работи - ще ти образуват дело само ако имаш връзки, ако ли пък не – никой няма да ти отговори!

- Убедих се в това на свой гръб. Преди 4 месеца обраха бащината къща на моя съпруг. Съседите ни се обадиха, отидохме веднага и като видяхме, че беше изнесено почти всичко от къщата, а онова, което не са могли, беше унищожено от крадците, решихме като съвестни граждани да сигнализираме органите на реда и да пуснем жалба в РУП-Долна Митрополия. Повече от половин час дежурният се опитваше да ни убеди да... не подаваме сигнал! В началото започна: „Ама вие какво искате – да не ви оберат ли? Как ще стане, като тук хората няма какво да ядат? Вчера са съкратили още 80 човека - какво си мислите, че ще правят те?“?!... След това продължи да изтъква различни доводи – само и само да ни откаже от намерението ни. Вероятно целта му беше цифрите в отчетите им да показват, че битовата им престъпност е намаляла! Ние обаче останахме непреклонни, подадохме сигнал, но резултат досега няма, а и едва ли ще има някога. Затова и хората там са загубили вярата си в органите на реда и не ходят да подават жалби, дори и да са станали обект на битово престъпление...
- Да, точно затова гражданите са обезверени. Ако полицията реши да си гледа работата както трябва, тя действително ще успее – с това, че ще вземе превантивни мерки; с това, че ще увеличи присъствието на полицаите по улиците... А те са длъжни да го направят – защото са държавни служители, защото получават държавни заплати, защото са здравно осигурени за сметка на държавата... 

/"Блиц"


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама