Ето как Германия ще направи излизането от Еврозоната възможно

29.07.2015 / 00:15 0

Екип от независими икономически съветници към правителството на Германия насърчава създаването на механизъм за суверенна неплатежоспособност за държави от еврозоната, който да предотврати бъдещи кризи.

Според експертите, трябва да стане възможно държавите да напуснат валутния съюз като крайна мярка, съобщи „Ройтерс" и money.bg.

В публикуван днес специален доклад петимата експерти, познати като „мъдреците", заявиха, че кризата с дълга на Гърция е подчертала спешната нужда от допълнителни реформи, които да направят еврозоната по-стабилна.

Сред мерки като задълбочаване на Европейския банков съюз, експертният съвет посочва, че антикризисният инструментариум на еврозоната трябва да бъде допълнен от механизъм за суверенна несъстоятелност, който би включвал клауза за неприлагане на спасителна финансова помощ във валутната зона.

„За да подсигурим последователността на паричния съюз, трябва да приемем, че гласоподавателите в държавите-кредитори не са постоянно подготвени за финансиране на страните-длъжници", заяви Кристоф Шмит, председател на германския съвет на независимите икономически експерти.

Кризата в Гърция постави под въпрос бъдещето на валутния блок след популярните опасения в Германия относно третия спасителен пакет за сериозно задлъжнялата страна-членка на еврозоната.

Подобен механизъм за обявяване в несъстоятелност ще накара кредиторите да понесат загуби, ако дадена държава фалира, което пък ще принуди инвеститорите да оценят суверенния риск в по-големи детайли.

Съветът препоръчва, че изход на дадена държава от еврозоната трябва да бъде възможно, макар и „в съвсем краен случай".

„Постоянно несолидарна страна-членка не би трябвало да заплашва съществуването на еврото", според експертите.

Независимите икономически съветници предупредиха за т.нар. политики на „бързи победи", като създаването на обща хазна в еврозоната, обща европейска схема за осигуряване на безработни или съвместно икономическо правителство за валутния съюз.

„Правейки еврозоната колективно отговорна за потенциални разходи без държавите-членки да се отказват от националния си суверенитет заради фискални и икономически политики, рано или късно би направило валутния съюз по-нестабилен", пишат още петимата съветници.

Тяхното предупреждение се появи след статия в германското списание Der Spiegel, която твърдеше, че Германия е готова да обсъди назначаването на финансов министър на еврозоната, който да разполага със собствен бюджет и правомощие да вдига допълнително данъците.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама