Европа: Сближаване -да, но без разширяване на изток

22.05.2015 / 13:48 0

Шестте държави от "Източно партньорство" не са готови за членство в Европейския съюз, смята председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той обяви това по време на срещата за Източното партньорство, която започна вчера в Рига. Програмата "Източно партньорство" е инициатива на Европейския съюз, посветена на сближаването между еврообщноста и 6 страни от бившия СССР - Украйна, Молдова, Азербайджан, Армения, Грузия и Белорус, пише iNews.bg.

Председателят на Еврокомисията подчерта, че рижката среща не засяга въпросите за бъдещо разширяване на ЕС или за възможно членство на източните партньори в общността. "Що се отнася до членство в ЕС, трябва да отбележим, че европейската перспектива не съществува за нито една от тези страни. Те не са готови и ние не сме готови", категоричен е Юнкер, цитиран от Интерфакс.

Германският канцлер Ангела Меркел на свой ред заяви още при пристигането си в Рига, че Евросъюзът не планира разширяване за сметка на участниците в програмата "Източно партньорство". "Източното партньорство не е инструмент за по-нататъшно разширяване на ЕС, а остава средство за сближаване в ЕС", отбеляза германският канцлер.  

"Ние не трябва да предизвикваме напразни надежди, на които не ще можем да дадем отговор" подчерта Меркел по повод желанията на Украйна, Молдова и Грузия да се присъединят към ЕС. Така, поливайки със студен душ надеждите на тези страни за присъединяване, лидерите на ЕС успокоиха Русия, която гледа с враждебност на всяко навлизане в нейната сфера на влияние.

Инициативата за Източно партньорство на ЕС от 2009 г., цели укрепване на политическите и икономическите връзки с някои страни от бившия СССР, но този стремеж беше категорично отхвърлен от Москва. По този повод председателят на Европейския съвет Доналд Туск подчерта, че ЕС държи на Източното партньорство "независимо от заплахите и агресивното отношение" срещу този стремеж. Той обаче призова източните страни към търпение. Напредъкът в по-тесните икономически връзки с ЕС трябва да бъде поетапен, отбеляза Доналд Туск, цитиран от АФП. 

"Украйна заяви, че нейният път е в посока Европа. Ако една сувернна страна вземе такова решение, това трябва да бъде възможно", подчерта обаче  естонският премиер Таави Ривас. Подобно е и становището по отношение на Грузия, желаеща либерализиране на визовия режим, което вече е сторено по отношение на Молдова. "Ние се надяваме, че тази либерализация ще влезе в сила до края на годината", посочи литовската президентка Далиа Грибаускайте. Киев и Тбилиси обаче трябва да изпълнят някои критерии в това отношение.

Днес е вторият и последен ден от срещата на върха за Източното партньорството в латвийската стобица Рига. 

Следете 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама