Фондът за гарантиране на влоговете в банките с опция да вземе заем по външна схема

18.09.2014 / 12:30 1

Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) може да поиска отпускането на заем от друга европейска схема за гарантиране на депозитите, пише "Пик".

Това е посочено в Директива на Европейския парламент относно схемите за гарантиране на депозитите. Това може да стане при липса на средства на съответния фонд, каквато има и у нас.

По последни данни натрупаната сума в родния фонд е 2.1 млрд. лв., докато общо гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка са за 3.6 млрд. лв. - дупката е от 1.5 млрд. лв.

Припомняме, че в началото на август Брюксел поиска да бъде осигурен достъп на вложителите до техните гарантирани депозити в поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка. Според еврочиновниците, българските власти вече надвишават правото си да отлагат решаването на въпроса.

Съгласно европейска директива, изплащането на гарантираните депозити трябва да започне до 20 дни при възникнал проблем във финансовата институция. Вчера пък стана ясно, че заради забавянето на изплащането на гарантираните суми страната ни е заплашена от наказателна процедура.

Родното законодателство обаче казва, че изплащането от ФГВБ може да започна не по-късно от 20 работни дни от датата на решението на БНБ за отнемане на лиценза на банката. При изключителни обстоятелства този срок може да бъде удължен с още 10 работни дни. Подобно решение обаче към момента липсва, тъй като банката е под специален надзор и до 20 октомври се очаква доклад за цялостната оценка на активите на КТБ, а 10 дни по-късно и оценка на капиталовата адекватност.

Следващите 20 дни топката ще е в полето на EPIC (European Privatization & Investment Corporation), която, като консултант на най-големите акционери в банката, ще трябва да даде отговор за това дали ще участва в оздравяването й. Проблем към момента от българска страна е и липсата на парламент, който може да вземе решение за ликвидиране на банката или нейното оздравяване.

В медийните среди най-често срещаното предложение е разделянето й на добра и лоша банка - нещо, което бе осъществено за последно преди месец в Португалия.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама