Гърция разцепена на две за референдума (обзор)

04.07.2015 / 21:34 0

24 часа

Варуфакис: Кредиторите са терористи

Гърция се разцепи на две преди референдума за дълга в неделя, предадоха световните агенции. Според данни на агeнция Ipsos 44% от гърците смятат да гласуват с “да” на продължаването на спасителната помощта на кредиторите, а 43% ще пуснат бюлетина с “не”. В събота бе ден за размисъл и бяха забранени както социологическите изследвания, така и агитирането.

В петък Върховният административен съд отхвърли жалба срещу гласуването и го обяви за легитимно. Разделението на гръцкото общество се усети същата вечер и в два паралелни митинга на привържениците на “да” и “не”. “Вземете съдбата на страната в свои ръце. Европа, каквато я познаваме,

няма нищо общо

с изнудването от

мафиите”,

каза на митинг в Атина премиерът Алексис Ципрас. Той се включи в събирането на привържениците на “не”. “Както и да гласуваме в неделя, ние сме изпратили своя сигнал към Европа и света”, обяви Ципрас. Той посочи още, че гърците искат Европа да се върне към своите основополагащи принципи и идеали. “Кажете “не” на европейските технократи, на политиката на оскъдицата и строги икономии”, зовеше Ципрас.

Около 25 000 души, противници на предлаганите от Европа мерки, се включиха на митинга в Атина. На по-малко от километър от тях пък се събраха 20 000 гърци, призоваващи да се гласува с “да”. Ципрас и Варуфакис обвиниха британския в. “Файненшъл таймс”, че открито натиска за тази позиция.

 

 

Привържениците на “да” също излязоха на улиците.

 

Смята се, че голяма част от бизнеса също ще се включи в този лагер заради повишаването на данъците за богатите, които правителството на СИРИЗА иска да въведе.

Около 30 души от антиправителствения митинг, чийто участници ще гласуват с “да”, влязоха насилствено в магазин в столично предградие,

иззеха храните и

ги раздадоха

на хората

Стигна се до сблъсъци на групата анархисти с полицията, но няма арестувани.

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис нарече кредиторите на Гърция “терористи” в интервю за испанския в. “Мундо”. “Това, което кредиторите правят с Гърция, може да се нарече с едно име и то е тероризъм”, смята той.

“Защо ни принудиха да затворим банките? За да всеят страх у хората. А когато става дума за всяване на страх, хората наричат този феномен тероризъм”, допълни Варуфакис, имайки предвид Международния валутен фонд, Европейската централна банка и ЕС.

“Какъвто и да е резултатът от референдума, банките ще отворят врати и ще има споразумение с кредиторите”, увери финансист №1 на Гърция.

Малко по-рано пред британският “Ченъл фор” Варуфакис каза, че правителството на Гърция разполага с предложение на кредиторите, което веднага би подписало. Той обаче добави, че първо народът трябва да се произнесе в неделя. “От момента, в който обявихме референдума, при нас постъпват интересни предложения от страна на партньорите. Има дори предложения, които няма да скрия, че бихме подписали веднага”, изтъкна Варуфакис.

Германският му колега Волфганг Шойбле обаче каза, че

е възможно

временно

излизане на

Гърция от еврото

“С еврото или временно извън него: това гръцкият народ ще реши”, посочи той. Шойбле обяви още, че действията на кабинета в Атина подсказват, че той не иска реформи. Според него рискът от зарази при евентуално излизане на Атина от еврозоната е “относително малък”.

Според анализатори цената на излизането на Гърция от еврозоната ще е 227 млрд. евро. 

 

Банките имат нужда от самолети с банкноти, за да отворят пак

 

 

 

 

Трезорите не могат да отворят, ако в страната не пристигнат “самолети с банкноти”, пишат гръцките медии, цитирайки банкери в Атина.

В гръцката банкова система е останал “ликвиден буфер” от 1 милиард евро и това са средства, които стигат само за един ден, съобщи председателят на банковата асоциация на страната.

“Ликвидността е осигурена до понеделник, след това всичко зависи от решението на Европейската централна банка”, каза Лука Кацели. Размерът на блокираните в банковата система депозити е около 130 млрд. евро, но нищожна част от тях са налични като пари в брой.

Бордът на ЕЦБ ще заседава в понеделник сутринта, за да реши – според резултата от референдума в неделя - дали да продължи замразения на 89 млрд. евро фонд на гръцката централна банка за аварийна ликвидност.

Същата прогноза – че има пари в брой само за понеделник, направиха източници на агенция Блумбърг. “Банките най-вероятно няма да работят един месец”, коментира брокер от Лондон.

Банките в Гърция подготвят планове за евентуално стабилизиране чрез конфискуване на част от депозитите на клиентите си, за да избегнат финансов колапс. В него се призовавало за т.нар. подстрижка от поне 30% за всички депозити над 8000 евро и този сценарий е изключително вероятен за поне една банка, съобщи в. “Файненшъл таймс”. Финансовият министър Янис Варуфакис отхвърли гневно информацията и я нарече “вреден слух”.

Според сп. “Шпигел” има голям дефицит на дребни банкноти. Десетачките в националната банка са свършили още миналия вторник, последвани от петевровите банкноти, а накрая – от тези от двадесет евро. С току-що изтеглените банкноти от 50 евро хората се въртели например около продавач на гевреци, който гледа все по-отчаяно, защото няма дребни, за да им връща.

В събота и международната система за електронни разплащания PayPal спря операциите си в Гърция.

 

 ЕС готов да отпусне заем при хуманитарна криза

 

 

 

Европейският съюз има готовност да отпусне спешен заем на Атина, ако там избухне хуманитарна криза. Това заяви председателят на Европейският парламент Мартин Шулц, цитиран от германския в. “Ди Велт”.

Макар германският политик да не е привърженик на управлението на премиера Алексис Ципрас, той подчерта, че “няма да изоставим хората в Гърция. Те не са виновни за нищо. На тях ще помогнем.”

Според гръцки медии някои хотели са останали с храна и питиета в кухните си само за около 10 дни. Без налични те не могат да заредят складовете си.

Според руската НТВ магазините и ресторантите в столицата Атина пустеят, а хората се опитват да харчат колкото може по-малко.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама