Горбачов измисли нова перестройка

29.05.2015 / 07:27 3

Общественият фонд на първия и последен президент на СССР Михаил Горбачов предлага в Русия да бъде проведена нова перестройка, предаде Интерфакс. Реформите са необходими за поемането на страната по устойчив път на развитие, се казва в доклада „Ценности на перестройката в контекста на съвременна Русия”, подготвен от „Горбачов-фонд” и Комитета за граждански инициативи, пише "Монитор".

Документът беше представен вчера по повод 30-ата годишнина от началото на демократичните промени в бившия Съветски съюз. 

Според авторите държавата трябва да възроди демократическите си институти и поли­ти­ческата конкуренция да се избави от прекалената централизация на властта и да се откаже от „опасната конфронтация със Запада”. От фонда са категорични, че „новият етап на дълбоки демократични промени е неизбежен” и посочват най-наложителните от тях: свободни избори, федерализация, правова държава, социална демокрация и самоорганизиране на обществото. Експертите смятат, че стимул за това ще станат същите проблеми, които доведоха до перестройката в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век.

Анализирайки резултатите от демократичните промени, авторите на доклада стигат до извода, че макар и в политически план те да са претъпели поражение, са довели до края на Студената война и до вдигането на Желязната завеса. Отбелязва се още, че инициатор на промените в СССР е бил не Западът, както смятат някои политици, а самото съветско общество. От фонда на Горбачов наричат перестройката „незавършена революция”, която по мащаб може да се сравни с тази от 1917 г. Сред причините за неуспеха реформите анализаторите посочват гражданския конфликт през 1993 г., когато президентът Борис Елцин изпраща танкове срещу парламента, войната в Чечения и произволът на криминалните среди. 

Допълнително разочарование у населението предизвикали и икономическите реформи след фалита на Русия през август 1998 г. Съвкупността от тези фактори “засилило желанието на обществото за завръщане към авторитарна държава”. След подчиняването на олигархията в първата половина на 2000-те години от страна на силовите структури и бюрокрацията „полуразрушените съветски политически институти бяха възродени”, смятат авторите на доклада. В резултат на това „демократичните институции били дискредитирани в очите на по-голямата част от населението и се сформирала неконкурентна среда спъваща развитието на икономиката”, констатират хората на бащата на перестройката. „И като завършек - Русия и Западът се приближиха до опасната граница на противостоенето, провокирайки по този начин опасността от нова студена война и ескалация на международните конфликти”, се казва в документа на фонда.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
7
kris (преди 8 години)
Рейтинг: 340062 | Одобрение: 54587
руснаци и социална демокрация ? тоя изперка ли , или още не се е оправил ? да дойде в България да види каква демокрация имаме тука.....кучето скача според тоягата.....махни тоягата и му гледай сеира.......докато стигнем до истинската демокрация , ще трябва да изминем дълъг път на самоконтрол и всеобщо уважение към околните......с директиви и лозунги не става !
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама