Имате ли гастрит?

17.07.2014 / 16:51 2

"Преса"

Страдате ли от гастрит? Мнозина от нас, без особено да се замислят, биха дали положителен отговор на този въпрос. Веднага биха допълнили, че това не е повод за тревога, нито за посещение на лекар. Е, да, но всъщност грешим: дискомфортът в стомаха може да е симптом и на безобидни, и на сериозни диагнози, които не са гастрит. А от своя страна, гастритът съвсем не е за пренебрегване, твърди гастроентерологът от болница „Света София“ д-р Иванка Камбурова.

При диспепсията симптомите са сходни

Неразположението би могло да е резултат от диспепсия. Проявите на това широко разпространено храносмилателно нарушение са тежест, болка в стомаха, гадене, оригване, подуване на корема, понякога повръщане. Когато е функционално, т.е. не е резултат от всевъзможни патологични изменения, изследванията не показват никакви увреждания. Оплакванията не само не намаляват при похапване, а тъкмо обратното. Болките често са продължителни.

Рефлуксът, връщането на стомашното съдържимо обратно към хранопровода, е нормален симптом при бебетата, докато проходят. Макар че мнозина не подозират, при възрастните това е заболяване, което трябва да се лекува. Близо половината от хората се сблъскват с проблема поне веднъж месечно. Усещането е за парене зад гръдната кост, което се засилва след хранене, особено в приведено или легнало положение. Атакуващите гърлото киселини придават неприятен и горчив вкус в устата. Ако са по-чести, те може да доведат до възпаление на лигавицата на хранопровода.

Най-сериозните причинители на болки в коремната област, разбира се, са язвите и гастритът, чието наличие обаче следва да се докаже. Ето защо е задължително да се консултираме с лекар особено при наличие на кръв в изпражненията или при повръщане; загуба на тегло; затруднение или болка при преглъщане; упорстващо парене.

Понякога възпалението предхожда язва

Гастритът е остро или хронично възпаление на стомашната лигавица, което се установява с точно определени клинични, ендоскопски, биологични и хистологични показатели. Болките и горенето в стомаха обикновено се появяват по време на ядене или веднага след него, особено ако е било съпътствано с чаша бяло вино, други алкохолни напитки, люти чушки и кисели или сладки подправки. Може да възникнат и по-късно, главно ако ястието било мазно и е предизвикало жлъчен рефлукс. Не са изключени повръщането и загубата на апетит. Нерядко езикът се възпалява, а в устната кухина се образуват афти. При някои видове гастрити има кръвоизливи и пациентът повръща кръв. Утвърденият метод гастроскопия позволява да се огледа лигавицата и да се вземе биопсия, чрез която най-точно се поставя диагнозата.

Вариантите са няколко. Сред най-рисковите е т.нар. остър ерозивен гастрит, при който може да има кървене. В случая е засегнат само най-повърхностният слой от лигавицата. Ерозията се провокира от дразнещи стомаха медикаменти като нестероидни противовъзпалителни от рода на аспирин, диклофенак и всички видове рекламирани нурофени, ибупрофени и т.н. А острият алкохолен гастрит настъпва, когато в резултат на повръщане се наруши целостта на лигавицата - обикновено се появяват ранички в горната част на стомаха. Когато ерозията е на цялата лигавица, вече говорим за дифузен ерозивен гастрит, който е животозастрашаващ - започне ли кървене, то е от много места и много трудно може да бъде овладяно, казва д-р Иванка Камбурова. Това опасно състояние често спохожда възрастни хора със сърдечносъдово заболяване, които пият лекарства против съсирване на кръвта.

Над 60-65 години се наблюдава и т.нар. атрофичен гастрит. При него лигавицата изтънява и се губи част от функцията на стомашните клетки, т.е. намалява способността за пълноценно смилане на храната. В сравнително хронична фаза се изявява и т.нар. еритемоексудативен астрит. За тази сложна форма на заболяването е характерно възпалението със зачервяване и оток на стомашната лигавица. Най-често я предизвиква бактерията хеликобактер пилори, която е главният причинител на язвата. Поради това този вид гастрит се смята за предшественик на язва

Твърдо „не“ на содата!

Логично е, че водещ принцип в лечението на различните типове гастрит е да се премахнат агресивните въздействия върху стомаха - дразнещите медикаменти, тютюнът, алкохолът. За оздравяването на лигавицата е важно да се потисне образуването на солна киселина, която изобилства в стомашния сок. Точно това се постига с най-новите лекарства, обяснява д-р Камбурова. Друг вид таблетки служат като преграда между болната лигавица и стомашните сокове. От решаващо значение, разбира се, е рационалното хранене. Трябва да се ограничат мазните продукти, които се усвояват трудно, от менюто да се изхвърлят запръжките, острите подправки, газираните напитки.

Същевременно подборът на ястията винаги е индивидуален. Железни правила няма - някои ядат няколко люти чушки, без да имат оплаквания, а от парче шоколад се превиват от болка. А содата бикарбонат? Няма гастроентеролог, който би я препоръчал. Тя рязко алкализира киселата стомашна среда и реакцията на организма е да отвърне на удара - за да се компенсира загубата, мозъкът светкавично изпраща сигнал и синтезът на солна киселина се повишава още повече.

Солната киселина не е само враг

А какво е изначалното предназначение на солната киселина - този враг на гастритите и язвите? Наред с пепсина и други важни ензими тя е сред основните съставки на стомашния сок. Именно солната киселина впрочем създава оптималната среда за действието на ензимите. Пепсинът например се синтезира в неактивна форма и се активира благодарение на нея. И двете вещества имат важна роля за разграждането на поетите белтъци. Киселината също така унищожава навлезлите с храната микроорганизми.

Всъщност храносмилателната система - тази лаборатория на организма, осигурява горивото за всички органи и системи. Посредством съдържащите се в слюнката ензими храната започва да се разгражда още в устата. Процесът продължава в стомаха и получената в него течност химус се насочва към дванайсетопръстника. Включват се черният дроб, образуваният от него жлъчен сок, ензимите на панкреаса. Храносмилането фактически завършва в тънкото черво, от което вече преработените хранителни вещества може да се абсорбират чрез кръвоносната система.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама