Иво Сиромахов: Националният идеал е да ядем и да пием, друг да бачка

26.04.2015 / 15:24 5

Интервю на Емил Спахийски, "Труд"

- Кой е най-изумителния талант, който открихте досега?
- В България има много талантливи хора. И телевизията им дава шанса да бъдат гледани от голяма публика. Въпросът е какво ще стане с тези хора след това. Защото не е достатъчно само да имаш талант. Трябва да имаш и характер, за да го развиеш.

- Трудно ли се казва “не” на някой суперентусиаст? За кого ви е жал най-много?
- Най-трудно е да кажеш “не” на дете. Защото нямаш право да прекършиш мечтите му. Друг въпрос е, че някои от децата са трагични жертви на болезнени родителски амбиции.

- Какво е да си на един метър от Илиана Беновска?
- Медийният образ невинаги съвпада с реалността. Илиана всъщност е деликатен и чувствителен човек, с отворени сетива за човешката болка.

- Освен таланти, какво се търси в България - в по-философски и по-битов план?
- Търси се начин да сме много богати, но без да работим. Ако може ей така само да ядем и да пием, а някой друг да бачка. Това е националният идеал. Даже имаме и такава поговорка “Ахмак лозе копае, юнак вино пие”. Според преобладаващото схващане работата е за ахмаците.

- Написахте във фейсбук: "И тази седмица "7 жени" отново е на първо място по продажби. Изказвам искрените си съболезнования на засегнатите. Тежко ви е, знам." Кой жадува провала ви?
- У нас всеки, който е постигнал нещо с таланта и труда си, е обявяван за масон, илюминат, агент на ЦРУ или поне рептил. На мен лично ми е приятно да ми завиждат, защото това е сигурен знак, че съм успял. Никой не завижда на несретниците.

- Много хора трудно сколасват да напишат един роман през живота си, но се водят писатели. Колко книги трябва да се напишат, за да се подписва човек като писател?
- За да се подписваш като писател, трябва да можеш да се издържаш само от книгите си. В този смисъл в България няма професионални писатели. Има само хора, чието хоби е писането на книги.

- Количеството читатели или качеството читатели са важни?
- Аз не деля читателите на качествени и некачествени. Отнасям се с уважение към всеки, който е отворил книга. И колкото повече са тези хора, толкова по-добре. Мунчо Гунчев може би си мисли, че е по-добър писател от Стивън Кинг. Но пазарът казва, че Стивън Кинг е продал милиони книги, а книгите на Мунчо Гунчев не се купуват дори от роднините му. Кой според вас греши - Мунчо Гунчев или пазарът?

- Пазарът казва, че вашата книга „Моят таен любовен живот“ е най-продаваната за 2014 г. Честито! Очаквате ли манекенките да сменят Коелю и Бокай със Сиромахов?
- Както за всеки влак си има пътници, така и за всеки автор си има читатели. Е, не баш за всеки, има някои, дето хич си нямат читатели, и те най-шумно страдат.

- Вие кои от българските автори четете?
- Захари Стоянов и Алеко Константинов. Често препрочитам “Задочните репортажи” на Георги Марков. От съвременните автори харесвам чувството за хумор на Алек Попов.

- Коя от книгите си бихте подарили на Бойко Борисов?
- Най-подходяща ще е някоя книжка за оцветяванe. Не бива да очакваме от премиера невъзможни за него интелектуални усилия.

- Но той вече оцвети картата на България в герберско синьо и я разчерта с магистрали. Това не е ли достойно за уважение?
- Магистралите са полезно нещо. Но просперитетът на едно управление се измерва преди всичко с нивото на образованието, здравеопазването и сигурността. В момента неграмотността вече е придобила ужасяващи размери, но за правителството това очевидно не е проблем.

- Борисов е за втори път премиер. Каква е тайната на народната любов към него?
- Нямам представа. Вероятно гласуващото мнозинство харесва хора с анцузи.

- Ще идете ли до Лувъра за да почетете Севт III?
- Идеята да се покаже тракийско съкровище в Лувъра е хубава. Но беше осъществена от простаци и затова резултатът е просташки. Нелепо е да развяваш косматата си гръд в центъра на Париж и да викаш “Булгар! Булгааар!” А после да разправяш, че който не те харесва, бил антибългарин. Кой си ти, че да се отъждествяваш с България?

- Ние продължаваме да твърдим, че сме прабългари, а се гордеем със Севт III, Спартак, Орфей и Константин Велики. Защо?
- По същата причина, по която македонците се хвалят с Александър Македонски. Търсим в миналото някакви основания да смятаме, че невинаги сме били толкова загубени както сега. И тези основания рядко са исторически достоверни. Някои казват: “Да, траките не са българи, но са живели по нашите земи, затова са наши хора”. Ако приемем тази логика, трябва да признаем, че най-дълго по нашите земи са живели турците - почти пет века. Значи е редно да се гордеем и със Сюлейман Великолепни.

- Четох един сборник от български приказки преди Освобождението. Там пишеше, че „във времената на справедливия цар Сюлейман било мирно и спокойно“. Имаме ли реална оценка за тези времена?
- Оценката ни за тези времена е изградена по-скоро от литературата, отколкото от историята. Научени сме “силно да любим и мразим” и да разсъждаваме в крайни категории - за нас историческите личности са или мерзки злодеи, или чутовни герои. Средно положение няма. А в живота хората не са черно-бели. Всеки има и качества, и недостатъци.

- Какво е за българите османското робство и защо почти нищо не учим в училище за тези времена?
- Османското робство е най-удобното оправдание за несполуките ни в съвременността. Ние обясняваме всичко с робството - и дупките по улиците, и липсата на правосъдие, и навикът да си изхвърляме боклука през прозореца. Все някой друг ни е виновен - географското положение, робството, а напоследък вече и Европейският съюз, без който сме щели да си живеем страхотно, видиш ли.
Докато не се научим сами да носим отговорност за съдбата си, не ни чака нищо добро.

- Защо изходът на София към Истанбул се казва "Цариградско шосе", а към старите ни столици "Ботевградско"?
- Предполагам, че е заради Тодор Живков. Нали той беше от Ботевградския край... Първата работа на диктаторите е да сменят имената на улиците. Така се самозаблуждават, че ще останат в историята. Но след тях идват други диктатори и дават на улиците своите имена.

- Можете ли да изброите първите три комплекса на българите, без жилищните, разбира се?
- Най-смешно е желанието да се самонадскочим. Да бъдем някакви други. Вижте колко хора се обявяват за “българската Мадона”, “българския Роналдо”, даже и “български Лувър” вече имаме. Жалка история.

- Кой от американските подражатели на Слави Трифонов ви допада най-много - Дейвид Летерман, Джей Лено?...
- Няма база за сравнение. Всяко токшоу е различно по характер и съдържание. В едно има повече политически хумор, в друго - политически скечове, в трето основният акцент е върху гостите. На мен най-много ми допада хуморът на Стивън Колберт.

- Какъв подкуп бихте взели, за да ми дадете три билета за концерта на Слави?
- Билетите за концерта на Слави са като ерекцията на възрастен мъж - баш когато най-много ти трябват, ги няма. 

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама