Изборите и кризата спират големи проекти

02.09.2014 / 23:38 0

Христо Николов, "Преса"

Сложната политическа обстановка, честата смяна на изпълнителната власт и икономическата криза - това са причините в България да не се осъществяват някои от най-мащабните инвестиции, обявени в последните години. Пример за вредата от политическата нестабилност е Сапарева баня.

В края на юли общинският съвет в града трябваше да даде предварително съгласие за продажба на земи в землището на с. Сапарево. Става въпрос за близо 1800 дка, към които има интерес компанията „Рила регионално развитие“.

Терените ще бъдат използвани за нов планински курорт - „Дестинация Рила“. Над Сапарева баня ще има голф игрище, велопътеки, аквапарк, вилно селище, а над Говедарци ще бъдат ски пистите. Зад мащабната идея, чийто размер се оценява на над 550 млн. евро, стоят група френски компании и българският им партньор „Маркан“.

„Един глас не достигна, за да бъде дадено предварително съгласие за продажба на земята. Съветници от ГЕРБ и ЛИДЕР не подкрепиха решението. Те си имат своите мотиви, но за мен проблемът беше, че сесията на общинския съвет се проведе в последните дни от мандата на предишното правителство. И някои общинари гледаха повече политически на темата, отколкото да оценят икономическите плюсове на проекта“, разказа за „Преса“ инж. Сашо Иванов, кмет на Сапарева баня. Той се надява след изборите на 5 октомври политическата обстановка в страната да се успокои и съветниците да преосмислят поведението си.

Тишина край Карадере

Мащабният черноморски проект „Бляк сий гардънс еко ризорт“ в местността Карадере също е обвит в предизборна тишина. През март т.г. правителството одобри меморандум за разбирателство с инвеститора „Мадара Юръп“. Това беше първата стъпка за сертифициране на проекта от Българската агенция за инвестиции и за оказване на държавна помощ за начинанието.

Времето обаче изигра лоша шега и на този опит за привличане на инвестиции. Дори бившият лидер на БСП Сергей Станишев призна: „Правителството допусна грешка, като подкрепи инвестицията за Карадере. Беше ясно, че преди изборите ще има една или друга реакция и ще се използва политически.“

Проектът се сблъска с недоволството на природозащитниците. Бързо се появиха и остри политически коментари. Димитър Главчев от ГЕРБ определи застрояването на Карадере като грандиозна далавера. А според бившия регионален министър Лиляна Павлова проектът е „доказателство за целенасочената политика за бетониране на черноморското крайбрежие“.

„Нито за Карадере, нито за „Дестинация Рила“ са изтеглени заявленията за сертифициране. Липсата на напредък е по-скоро заради летния отпускарски сезон. Очаквам работата по съответните процедури да продължи“, каза вчера за „Преса“ Светослав Младенов, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.

От „Мадара Юръп“ също потвърдиха, че не са замразявали проекта и в момента работят за предварителната екооценка.

И пак Сапарева баня

Сапарева баня е пример за това как една община търпи вреди от ситуацията с Русия. От няколко месеца е замразено изграждането на рехабилитационния комплекс „Преображение“. Руският фонд „Закон, справедливост, милосърдие“ направи в края на м.г. първа копка. Извършиха се изкопни дейности и работата по обекта беше спряна.

„Преди месец имахме среща с представители на инвеститора, които ни увериха, че ще размразят строежа през септември. Все пак става въпрос за държавен фонд и евентуалните санкции от Европейския съюз, за които постоянно се говори, го правят по-предпазлив“, обясни кметът Сашо Иванов.

И други проекти регистрираха голямо забавяне (виж каретата). При тях причините бяха чисто икономически - настъпването на кризата и намаленото потребление на населението. 

България има нова най-висока сграда

Най-високата сграда в страната вече е небостъргачът „Кепитъл форт“ на столичния бул. „Цариградско шосе“. Извисилият се исполин на югоизточния вход на София „стърже небето“ на височина 125,7 метра. До тази кота достига архитектурният елемент, приличащ на вилица, който се извисява край източната фасада.


Първенецът „Кепитъл форт“ се извисява на 125,7 метра

За офис комплекса има издаден Акт 14, което означава завършен груб строеж. Готови са инсталациите, подовете и таваните, монтирани са 18-те асансьора. Остават довършителните работи и външната инфраструктура. Инвеститорът се надява да има разрешение за ползване най-късно през януари догодина. Най-високата сграда досега беше столичният х-л „Родина“ - 104 метра. 

Откриват още 2 мола в София

Още два мола ще заблестят съвсем скоро на картата на търговските площи в София. На 12 септември, петък, ще бъде прерязана лентата на „Мега мол“ в жк „Люлин“. Така жителите на най-гъстонаселения комплекс в София (120 000 души) ще могат да пазаруват в търговско-развлекателен комплекс от модерен тип. „Мега мол“ трябваше да бъде открит още през 2009 г., но заради кризата в потреблението австрийските инвеститори забавиха строежа му с пет години.

Ключови наематели в първия люлински мол ще са „Билла“, „Хиполенд“ (детски играчки), „Техмарт“ (бяла и черна техника, електроника), „Спорт вижън“ (спортни стоки), „Капела плей“ (детски кът), както и полският моден гигант LPP с марките си Reserved, Cropp, House и Mohito.


През октомври ще бъде открит „София ринг мол“ на Околовръстното шосе до ИКЕА.

В края на октомври ще отвори врати и гигантският „София ринг мол“ до ИКЕА на Околовръстното шосе. Откриването там също се отложи с 1-2 години в очакване на по-добри времена за търговията. Въпреки внушителните размери (69 000 кв. м търговска площ) това няма да е най-големият мол в България. Първенец остава „Парадайс център“, чиито магазини, заведения и развлекателни площи заемат 80 000 кв. метра.

В „София ринг мол“ ще има плеада от големи вериги - „Пикадили“, „Мосю Бриколаж“, „Техномаркет“, „Явор“, „Интерспорт“, Public, New look. Дебют в България ще направи гръцката верига „Нотос“, която ще предложи 60 известни марки облекла, 100 бранда за козметика и парфюмерия и 20 марки за аксесоари, чанти и обувки. Инвестицията е 110 млн.евро.

Чуждите вложения са с 23 на сто спад

1,25 милиарда лева - това е обемът на инвестициите, които са планирани само за три от по-мащабните проекти - новия ски курорт в Рила, комплекса на Карадере и рехабилитационния център „Преображение“ в Сапарева баня. „Дестинация Рила“ се оценява на 1,075 млрд. лв. „Мадара Юръп“ иска да вложи край морето 105 млн. лв., а руски фонд е приготвил 75 млн. лв. за Сапарева баня.

За сравнение чуждестранните инвестиции в България за първото полугодие на 2014 г. са 960 млн. лв. Спрямо същия период на 2013 г. има спад с 23%. 

"Гранд каньон“ чака зелена светлина

„Гранд каньон“ - големият проект в столичния жк „Младост“, чака зелена светлина от Столичния общински съвет. Турската компания „Гаранти-коза“ ще строи на мястото на магазин „Аско Деница“ (по-късно „Нова Деница“) комплекс със 765 апартамента, мол, хотел, фитнес, СПА център и очна клиника. Черешката на тортата ще бъде 30-етажна кула (113 метра), която ще бъде най-високата жилищна сграда в София. Инвеститорът купи терена (31 дка) през 2013 г. за 11,67 млн. евро. След това внесе промени в подробния устройствен план (ПУП) на парцела, с които трябва да се изчистят всички градоустройствени детайли за бъдещия комплекс. Столичният общински съвет обсъди веднъж новия план за района, но имаше забележки. Инвеститорът е нанесъл корекциите и ги е внесъл за окончателно приемане.


На мястото на „Аско Деница“ ще изникне мултифункционален комплекс с апартаменти, мол и хотел.

Ако новият план не бъде обжалван, до края на годината може да започне строителството. По-вероятно е обаче първата копка да бъде направена в началото на 2015 г., а дотогава да бъде съборена съществуващата сграда, за което не е нужно разрешение от общинарите. 

Океанариумът в Бургас – а дано, ама надали

Лалка КИПРОВА

Градежът на океанариум в Бургас се отдалечи във времето, след като руската компания „НПО Мостовик“ - инвеститор и проектант на обекта, бе изправена на ръба на фалита. Първата копка трябваше да бъде направена още в края на миналата година, но няколко пъти бе отлагана.

Началото на строителството бе планувано през март т.г., но багерите така и не стигнаха до парк „Езеро“. През април руските медии обявиха, че научно-производственото обединение „Мостовик“ от град Омск е поискало да бъде обявено във фалит. Главната причина - неразплатени суми, свързани с олимпийските обекти в Сочи.


Океанариумът ще е чудесен акцент към туристическия профил на Бургас, но шансовете му за изграждане намаляват.

От „Мостовик“ са платили концесионната такса от 660 хил. лв. на община Бургас, но не е ясно дали новите обстоятелства няма да ги откажат от строителството на океанариума. Споразумението, сключено с местната власт, задължава концесионерът да изгради изцяло обекта до 20 юни 2021 г.

„Има дълъг срок, в който те могат да се вместят“, съобщиха от общината и уточниха, че проектът все пак не е зачеркнат. При подписване на договора са представени банкови гаранции, включително и за първоначалната инвестиция, които общината ще усвои при неизпълнение на задълженията. 

Купиха земята за голф игрище над язовир „Искър“

След 2-3 години голфърите ще имат възможност да играят любимия си спорт на ново игрище над язовир „Искър“. Компанията „Голф Окол“ купи 1957 дка от община Самоков за реализация на комплекса. Земята се намира между вилната зона Щъркелово гнездо и с. Горни Окол.

Инвеститорите купиха общинската земя за 500 лв. на декар, или общо 978 708 лв., след като сделката беше одобрена от общинския съвет в Самоков. Акционери в „Голф Окол“ са строително-предприемаческата компания „Маркан“ и самоковската „Ист уест капитъл груп“.

Дружеството е поело ангажимент да завърши комплекса за три години, да инвестира 25 млн. лв. и да разкрие поне 70 работни места след въвеждането в експлоатация. Сега край София има три действащи голф игрища - в Правец, в Равно поле и в Ихтиман. Надеждите са, че комплексът над Горни Окол ще даде работа на хората в района, които сега търсят реализация основно в столицата. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама