Какво означават думите „Абракадабра сим салабим"?

02.09.2014 / 15:36 0

Днес фокусите, триковете с карти или с различни предмети са част от изкуството на илюзионистите и те открито си го признават. Тоест има илюзии, има бързина на ръцете, която убягва от очите, пише Дарик. Хитрини, които мозъкът не разбира веднага. Гледаш, гледаш... Оттам идва и фокус, фокусираш се и нищо не виждаш. Обаче това, което сега открито се нарича илюзия, преди за по-голяма загадъчност се е наричало магия, магическо изкуство, магове. Магията по определение не работи с илюзия, а с призоваване на мистични сили и те трябва да бъдат заставени да ти се подчинят с някакво заклинание. Така че доста преди да съществува занаята на илюзионистите е имало истински магьосници, които са използвали истински магически думи. Като тук думата истински не бива да се приема съвсем истински. Например иранската дума хутаруфта, която не сте чували вероятно, защото е тайна. Но това е магическо заклинание. Или пък алаказам.

И по същия начин абракадабра. Абракадабра я имаме още от Римската империя. Дори е описана в една медицинска книга на личния лекар на император Каракала. Абракадабра имала магическо влияние над болните. Идва от еврейски. На арамейски значи "ще се случи така, както казвам". И защо има магически ефект? Защото става въпрос за добрата стара автосугестия. Когато си мислиш, че ще овладееш нещо, ти наистина го правиш. Силата на позитивното мислене. Като казваш абракадабра, доброто ще стане. И болният си повтаря, че ще оздравее, повтаря си, повтаря си и накрая оздравява. Магия. Който ще да вярва, който не, негова си работа. Точно както е с другите видове магия.

Така тази стара лековита дума пътувала из времето, за да стигне до XX век. Началото на XX век е така нареченото златно време на илюзионистите. Те били изключително популярни, пълнени театри, състезавали се с трикове, в които комбинирали технически постижения и пъргав ум. И всеки един от тях, особено ако е прочут, трябвало да си има своя дума. Абракадабра я знаят всички, но Данте, магьосникът, сценичен псевдоним на датчанина Хари Аугуст Янсен, измислил сим салабим. Тези три думи били нонсенс, макар че според речника на магическите думи единият вариант е коренът да е в скандинавската митология, а другият да идва от името на стария арабски магьосник Али Сим Салабим, който обаче не е ясно изобщо съществувал ли е. Комбинацията между абракадабра и сим салабим е излишна и никой фокусник не я използва, защото двойно заклинание не е необходимо. Само едно стига.

"Фокус-мокус-препаратус" пък идва от грешното произнасяне на английското хокус-покус, а то пък идва от литургическото латинско hoc est corpus meum - това е моето тяло. То станало хокус-покус. Оттам комбинация с латинското за виждане - фокус. И ето ви фокус- мокус или фокус-покус, или каквото предпочитате, завършващо на -кус. Накрая да обобщим. Без магическа дума, няма трик, но думата трябва да е само една. Сим салабим, фокус- мокус, абракадабра, казани заедно издават единствено, че фокусникът е малко нескопосан.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама