Наш прокурор на катастрофиралия лайнер в Дарданелите: Не пуснаха спасителни лодки

05.07.2015 / 21:42 1

“Събудих се към 1,30 ч сред полунощ от нещо, което в първия момент не успях да определя. Телевизорът беше паднал, а хладилникът бе преместен от ъгъла в центъра на каютата. Чувах остатъчен звук като от стържене между ламарини.”

Това били първите впечатления на Митко Игнатов от катастрофата, която той преживя със съпругата си на борда на круизния лайнер “Селестия Кристъл” на 27 юни, пише "24 часа". 

На път за Истанбул натовареният с 853 пътници от 44 различни държави и над 350 души екипаж кораб се блъсна в руски танкер с петрол в протока Дарданелите.

“Когато се качих на най-горната палуба, тя е на 9-ия етаж, видях хора от екипажа със спасителни жилетки.

Трябваше да мине време, докато ни обяснят какво се е случило. От мястото, на което бях, танкерът не се виждаше. Светлините на нашия кораб осветяваха част от морето, в което имаше петролен разлив.

Образува се водовъртеж, от който излязоха балончета въздух - явно нещо потъна, но не разбрах какво”, разказва още Игнатов.

Той е прокурор в окръжната прокуратура в Стара Загора и любител на морските пътешествия. Това бил вторият му круиз в Средиземно море.

При първия пътуването му се сторило по-опасно, защото ги връхлетяла силна буря. А преди това се разминали на близко разстояние с “Коста Конкордия”, който по-късно се обърна до бреговете на Италия.

“Селестия Кристъл” трябвало да акостира в Истанбул около 9 ч на 27 юни, където да завърши екскурзията на семейство Игнатови. Те били тръгнали от същото място преди седмица. Маршрутът на круиза преминавал през турския курорт Кушадасъ и включвал обиколка на няколко острова - Родос, Хиос, Миконос, Сими, Санторини.

Съдбата обаче решила по принуда пътниците да слязат в открито море насред Дарданелите, и то почти половин денонощие след първоначално обявения час.

“След като стана ясно, че сме катастрофирали, корабът ни трябваше да остане на място, защото полицията и морската администрация започнаха огледи. Видях, че над нас 1-2 пъти прелетя полицейски хеликоптер, но никъде не забелязах пострадали хора.

През цялото време съобщаваха, че сме претърпели сблъсък, но уверяваха, че няма нищо опасно и призоваваха хората да запазят спокойствие.

Знаех, че това е стандартна процедура, но наистина нямаше страшно. Направи ми впечатление, че пътниците останаха спокойни, никой не прояви агресия или страх. Аз самият нито се уплаших, нито сложих спасителна жилетка, а и евентуалното плуване не ме плашеше, защото у нас всеки ден плувам по 2,5 км”, допълва прокурорът от Стара Загора.

А съпругата му после се шегувала, че ако трябвало, щяла да плува с гардероба от каютата.

Само станало неприятно в един момент, когато климатичната инсталация започнала да вкарва в каютите въздух, примесен със силна миризма на нафта, и се дишало трудно. Тогава се наложило всички да излязат на палубите.

А до катастрофата екскурзията, за която броили по 730 евро на човек, вървяла прекрасно. Всички били впечатлени от добрата организация на борда и по време на екскурзиите на брега.

“На място разбрахме, че българите сме 10, като 6-има се оказахме от Стара Загора.

Беше весело, дори последната вечер видяхме капитана - грък, в един от магазините на борда да мери часовник на ръката на някаква дама и кой знае защо си спомнихме за капитана на “Коста Конкордия”, за когото се разбра, че бил с любовница по време на фаталното им пътуване”, разказва с усмивка Митко Игнатов.

Той не може да каже със сигурност кой е виновен за премеждието им, но му направило впечатление, че в Дарданелите корабите се движели в редичка един след друг, всеки отдясно. Неясно защо обаче в тъмното техният се отклонил вляво и нацелил с носа си танкера - досущ като кола, която е навлязла в насрещното платно.

В началото не забелязали пораженията по кораба, но когато слезли и се отдалечили, видели, че част от носа липсва и той е приел образа на акула с разтворена паст.

“Селестия Кристъл” плавал под малтийски флаг.

Капитанът на екипажа, в който имало хора от 24 нации, включително и българи, бил грък.

Круизният лайнер бил регистриран в Кипър. Единственото нещо, което смутило старозагореца, било, че корабът е твърде стар - някъде от 1972-1973 г., но и досега той не отдава на този факт особено значение.

Бързо станало ясно, че на този кораб няма как да се повтори култовата любовна сцена от филма “Титаник” на носа на лайнера с песента на Селин Дион, тъй като носът на “Селестия Кристъл” бил отделен с преграда от пътниците и нямало достъп.

След като престояли на мястото на инцидента до следващата вечер, туристите били свалени на брега с помощта на друг кораб, в който се прехвърлили насред протока.

Най-напред турските власти докарали няколко кораба, за да пробват кой ще пасне така, че пасажерите да преминат в него без проблеми от изхода на втория етаж на лайнера. Когато били на пристанище, слизали от изхода на 5-ия етаж.

“През цялото време нямаше и намек да бъдат пуснати на вода спасителните лодки, вероятно и с цел да не се всее паника сред пътниците”, забелязал Митко Игнатов.

Когато най-после стигнали европейския бряг в района на турския град Галиболу, там вече ги очаквали 24-25 автобуса, наети от организаторите на круиза. Но се оказало, че за да влязат легално в Турция, трябвало да се върнат на митническия пункт в Чанаккале, който е на азиатския бряг на Дарданелите и пътували с ферибот.

Там, за беда, имало някакви проблеми с електронната виза на двама индийци и работата се проточила до 2-3 ч пред нощта, преди автобусът с нашенците да потегли към Истанбул. Пристигнали на практика с денонощие закъснение.

“Там ни предложиха да останем в хотел, но ние, както повечето от туристите, предпочетохме пътя към дома, където благополучно стигнахме в неделя вечерта. И тук организацията беше добре, само да се бяха сетили да дадат по една бутилка вода, защото умряхме от жажда по пътя”, завършва разказа си Игнатов.

Българите можели да си бъдат вкъщи и по-рано, но български автобуси, с които се засекли на Чанаккале, отказали да ги вземат към България с аргумент, че колкото туристи са влезли в Турция на отиване, толкова трябвало да бъдат и на връщане.

“А имаха свободни места, пък и ние бяхме претърпели катастрофа, сигурно на границата щяха да ни разберат”, възмутен е Игнатов.

Сега той и останалите българи от пътуването очакват туроператорът им от Гърция да ги компенсира заради преживяното в Дарданелите премеждие.

“Обещаха или да ни върнат парите, или да ни организират нов круиз догодина по избран от нас маршрут”, твърдят те. Игнатови все още не са решили кой вариант да изберат, но едно е сигурно - случката в протока няма да откаже двамата съпрузи от ваканционните круизи.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама