Пием вода с нитрати и бактерии

03.09.2014 / 01:22 0

От чешмите в страната масово се леят нитрати и бактерии. Това установява проверка на "Новинар". По данни на регионалните здравни инспекторати 11 области от страната са с различна степен на замърсена вода, което отчасти я прави негодна за пиене и готвене. Статистиката е за последния месец и половина и обхваща цялата страна.

Сред най-засегнатите области са Благоевград, Бургас, Велико Търново, Враца, Габрово, Добрич, Кюстендил, Пазарджик, Пловдив, Търговище и Шумен.

Най-честите "замърсители" се оказват нитратите, които са соли на азотната киселина. По принцип не са токсични и вредни, но могат да се превърнат в опасни, ако образуват вещества като нитрити и нитрозамини. А натрупването им в организма води до отравяне.

Друг фактор за негодна или поне не дотам качествена вода за пиене се оказаха дъждовете тази година. В огромна част от тръбите из страната тече мътна вода, в която често плуват и бактерии, отчитат инспекторите. Те смятат, че повод за паника не бива да има, тъй като нивото на микробиологичния показател (наличието на бактерии) постоянно се следи и ако то се окаже застрашаващо за живота на хората, от РЗИ реагират на момента. Освен 11-те области, в които трябва да се внимава с водата, останалата част от страната се радва на добро качество на вода, допълниха здравните инспектори. 

Благоевград 
Наличие на т.нар. колиформи и зловещата бактерия ешерихия коли са открити във водата на струмянското село Цапарево. Тези бактерии попадат във водата предимно с фекалните води и са способни да преживяват в нея в течение на няколко седмици, въпреки че са лишени от способността да се размножават. Същите микроорганизми са открити и в живителната течност в селата Раздол, Гореме и Вракуповица. Петрич също не се е разминал и от чешмите се леят същите бактерии. 

Бургас 
Чест проблем в Бургаско е липсата на пречиствателни станции. Хората в този регион се "радват" на допълнителни нитрати, които не са успели да си набавят с шопската салата. Други химични елементи също се срещат на територията на морската област. Това са манган, нитрити, флуориди, калций, магнезий и хлор, който пък е останал след пречиствателни акции. Инспекторите в региона се "похвалиха" и със завишени нива на бактерии в някои от тръбите. От местното РЗИ допълниха, че Бургаска област се снабдява с питейна вода от 321 централни източника. 

Велико Търново
Болярите също могат да се причислят към често пийващите си нитрати. В цели 25 населени места в област Велико Търново може да се почерпите с химическото съединение. За щастие здравните инспектори не отчитат други нарушения в качеството на питейната вода в региона. 

Враца
След големите наводнения във Врачанско почти целият регион по-добре да не пие вода от чешмата. Първоначално бе отчетено силно замътняване на живителната течност, което е естествено следствие от обилните валежи. Също така, за да се предпазят хората от болести като дизентерия и др., от РЗИ са обеззаразили тръбите с хлор. В момента количеството му е със завишени нива и за това инспекторите съветват хората да използват водата от чешмите само за миене на дворовете си. 

Габрово
В Габровско също не са се разминали с леки завишени нива на замърсяване. От местното РЗИ съобщиха, че от направените химични и микробиологични анализи е установено, че 5 от пробите от централни водоизточници и 3 от пробите от местни водоизточници имат отклонения по микробиологични показатели. 

Добрич
В Добричко имат същия проблем. Там пет села - Орляк, Могилище, Крупен, Нейково и Белгун, са с некачествена за пиене вода заради наличие на микроорганизми. За ужас на туристите курортът Албена също попада в тази графа. От инспектората съветват тези населени места да не консумират вода от чешмата, докато живителната течност не бъде пречистена окончателно. 

Кюстендил
В Кюстендилска област още през юли тази година инспекторите са проверили питейната вода в 28 населени места. Изследвани са 34 проби, от които две не отговарят на изискванията за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. От РЗИ са издали предписания, които са изпълнени, и проблемите са отстранени. 

Кърджали
Мътната вода е проблем в Кърджалийско от 23 юли. Водата, която идва от язовир "Боровица" и захранва областния град и 35 населени места, е с влошени качества, съобщават от местното РЗИ. Измерванията на инспекторите показали, че мътността е над 150 мг/л на входа на пречиствателната станция и 16 г/л на изхода, което е над допустимата норма. Провежда се дезинфекция с хлор и инспекторите успокояват, че в скоро време водата ще е годна за пиене. 

Пазарджик 
В пазарджишките села Дюлево, Смилец и Блатница могат да се присъединят към групата на пиещите нитрати. Нормата там е значително надвишена - откритите нитрати са 90 мг/л при норма 50 мг/л. Според статистиката засегнати от проблема са около 750 души. 

Пловдив
Селата Храбрино и Дедево бяха с мътна вода след наводненията, но там не са открити бактерии. В Храбрино потопът разруши водоснабдителните съоръжения, но впоследствие те бяха възстановени. 

Търговище 
Инспекторите са установили мътна вода, колиформи и ешерихия коли. Доказано е, че показателите са нарушени вследствие на човешка грешка, тъй като не е проведена ефективна дезинфекция. Инспекторите обаче увериха, че дезинфекцията е била проведена повторно, а нехайните служители са били наказани. 

Шумен 
В шуменското село Каравелово, освен че пийват нитрати, имат и леко завишено ниво на бактерии. Отклонения има и в селата Цани Гинчево, Кочово и Панайот Волов. За периода 1– 31 юли са регистрирани 90 чревни инфекциозни заболявания, сред които един случай на хепатит, 81 на ентероколит, 7 на колиентерит и една дизентерия, допълниха от РЗИ.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама