Ще стане ли заешкото храната на бъдещето?

30.07.2015 / 15:24 0

Повече от 1,2 милиарда зайци се колят за месо в световен мащаб всяка година, сочат данни на FAОSTAT за 2012 г, пише Bgfermer.bg.

Китай е най-големият производител - там се отглеждат над 462 млн. зайци или 40% от световното производство. През последното десетилетие в Китай се наблюдава рязко нарастване на производството на заешко, за да се задоволи ръстът в потребителското търсене.

От 2001 г. до 2014 увеличението е с 26%.

До 2012 г. в ЕС-27, преди приемането на Хърватия, производството на заешко месо възлиза на 28% от световното производство, с повече от 340 милиона зайци, произвеждани годишно.

На някого може да звучи странно, но е факт, че зайците са на второ място в класацията за най-често отглежданите животни в Европа

Зайцевъдството като сектор е най-силно развито в много европейски страни - Италия, Белгия, Франция и Испания, а също така в Унгария и Холандия. Ето и количествата заешко месо, внасяни и изнасяни, от водещи страни-производителки и страни с висока консумация на високопротеиновото диетично месо:

През 2011 г. Китай изнася около 9000 т заешко месо.

Франция е реализирала износ от 6000 т заешко, а е внесла за година 2 034 т. Внесени си и 495 000 живи зайци.

Белгия е внесла 6 000 т заешко и е изнесла почти същите количества.

Великобритания е внесла едва 97 тона.

Чехия е изтъргувала 518 000 живи зайци.

Унгария е изнесла 4 486 т заешко.

Испания е изнесла 3 403 тона, а е внесла 430 т.

Швейцария е внесла 1 798 тона.

Холандия е реализирала внос от 1 232 т заешко.

Изтъргуваните количества заешко месо за 2011 г. показват недвусмислено сериозния ръст в търсенето на диетичното и полезно заешко месо. Малко е информацията за консумацията на заешко в различните страни. Годишните оценки варират от 0.93 кг/човек във Франция за 2014 г. и 1,35 кг/човек в Испания през 2012.

В Италия консумират най-много заешко месо

Според данните на Евростат през 2010 г. всеки италианец е изял по 4,4 кг заешко месо.

И тъй като става ясно, че зайцевъдството е сериозен сектор в европейското животновъдство, добре е да се поясни, че държавните нормативи при отглеждането на зайци са различни в отделните страни-членки на ЕС. Общи са единствено изискванията по отношение на: хуманното отглеждане и биологичните ферми.

В световен мащаб около 99% от зайците, отглеждани за месо, се държат в клетки. Въпреки забраната на ЕС за конвенционалните клетки, използвани и при кокошките носачки до 2012 г., те все още са широко разпространени при отглеждането на зайци.

Все още няма нормативни и специфични изисквания за определяне на минималните стандарти за благосъстоянието на зайците. В Европейския съюз като животински вид те са под общата закрила на Директива 98/58/ЕО за защитата на животните, отглеждани за селскостопански цели. Зайцевъдите в ЕС са длъжни да се съобразяват още с:

Регламент ЕО N1/2005 относно защитата на животните по време на транспорт и с допълнителните разпоредби в глава V от приложение I към регламента;

Регламент ЕО 1099/2009 относно защитата на животните по време на умъртвяване при клане;

Стандартите при биологично отглеждане, което вече съществува в някои държави-членки и е специфично за всяка отделна държава.

В биозайцевъдството има и действаща Директива на ЕО на Съвета 889/2008.

Франция е с най-силно биологично производство на заешко месо и въпреки това то е ограничено до десетина ферми. Биозайците се отглеждат свободно в голямо открито заграждение.

В Италия пък биостандартите в зайцевъдството не изискват достъп до пасищно отглеждане и все още е позволено използването на клетки.

Делът на зайцевъдството във Франция е 3,5 на сто от общата селскостопанска продукция, сочат данните на Френския национален институт по статистически и икономически изследвания.

Зайцевъдството обхваща 6,5 на сто от френския животновъден сектор.

Преди години французите са били водещи в консумацията на заешко - по 6 кг годишно. През последните години тя драстично е намаляла, но причината не е поради намаляване на производството, а заради отънелия джоб на френския потребител.

Заешкото месо не е единственото перо за приходи от съвременните зайцевъдни ферми.

Търсени продукти са и заешкият пух, и заешките кожи

Сериозен износител не само на заешко месо, но и на пух е Унгария - ежегодно тя реализира 50 млн. долара печалба. Франция произвежда годишно по 250-300 хил. т заешко и 110 млн. заешки кожи.

Световното производство на заешки пух е около 10 хил. тона годишно. Най-големите производители са:

Китай - 6-7 хил. т;

Чили - 530 тона;

Аржентина - 400 тона;

Франция - 200 тона.

А най-големите вносители на заешкия пух са Япония, САЩ, Германия и др. А в Европа е на първо място по търсене на заешки кожи - има силно развита кожарска промишленост.

Щатите подсигуряват 85% от търсенето на вътрешния пазар

Останалите обеми допълват с внос от водещите страни-производителки, за които вече стана дума. В САЩ най-голямо потребителско търсене има на заешко месо за барбекю, като предпочитанията са за месо от 8-седмично зайче с живо тегло около 1,7 до 2 кг. А тези, които предпочитат печен заек, търсят животни с живо тегло около 2,7 кг.

Изводът е безспорен - тенденцията към увеличаване на производството и потреблението на заешко месо е ясно изразена и стабилна. Прогнозите на много от пазарните анализатори е, че зайцевъдството в световен мащаб набира скорост и то с бързи темпове. Неоспорим факт е, че все повече се увеличава броят на хората по света, желаещи да се хранят здравословно, но с истинска, вкусна храна.

А заешкото изцяло покрива изискванията им за диетично месо с прекрасни вкусови качества. 

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама