Само в „Петел“: Един премълчан факт за Петър Дънов, произхода му и връзката му с Варна

27.02.2015 / 16:29 0

Учението на Петър Дънов, наричан от последователите си Учителя или Беинсá Дунó, е известно по цял свят. Неговото езотерично християнство, разпространявано с беседите му в периода 1914 -1944 година не губи популярността си, както и Бялото братство продължава за привлича нови и нови членове. 

Заедно с това не се променя и отношението към Дънов на Българската Православна църква. Тя е напълно против учението на родения в село Николаевка българин, като го заклеймява като ерес. 

Малко хора вероятно знаят, че колкото църквата ни отрича Петър Дънов, толкова и се прекланя пред делото на неговия баща, отец Константин Дъновски. Почитта към него е особено силна във Варна, защото той е първият свещеник, водил църковна служба в града на български език. 

Бащата на бъдещия Беинсá Дунó е ръкоположен за енорийски свещеник на Николаевка през 1857 година. Скоро след това обаче е повикан във Варна от гръцки владика Порфирий‚ който бил твърде благосклонен към него. Така отец Константин става енорийски свещеник във Варна при църквата „Св. Богородица”. 

„Като родолюбив българин, той започнал при службата отвреме навреме да се обажда на славянски с прочитане на евангелието или някоя ектения‚ нещо‚ което много се харесвало на варненските българи. Наред с това, сънародниците ни заработват и за откриване на своя църква и училище‚ което нямаше да стане без подкрепата на тогавашния руски вицеконсул Рачински. С усърдие и умение, той се залавя‚ за да се въведе в една от гръцките църкви славянско богослужение‚ където и лично той, и всички българи да могат да се черкуват. Той срещнал обаче‚ за това пречки от страна на гърците. Едва след двегодишни усилия и преговори с гръцкия митрополит Порфирий, той се домогнал да получи разрешение‚ за да се извършва богослужението веднъж в седмицата на славянски език. Първата служба на славянски език е била извършена в черквата „ Св. Георги” на 12 март 1860 година. Тук се стекли всички българи и можем да си представим какви чувства са ги обладали‚ когато за първи път в черква те са могли да се помолят на Бога на роден тям славянски език“, разказва издание от преди век, посветено на историята на храм „Св. Архангел Михаил“ във Варна. 

Тази година храмът, обособен в първото българско училище във Варна, отбелязва с поредица от събития 150 години от създаването си, както и век и половина от първата литургия на български език в града. Специално място в честванията е отделено и на делото на отец Константин Дъновски. 

Със сигурност обаче Българската Православна църква няма да причисли към заслугите му това, че е баща на прочутия „еретик“ Петър Дънов. А преди 150 години пък учителят  Беинсá Дунó е бил просто бебе, само на годинка.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама