Семейство в тежко състояние в болница, поразени от кримска треска

03.08.2015 / 22:31 0

76-годишна жена от Благоевград е в реанимация с Кримска-Конго хеморагична треска, със същата диагноза съпругът й е настанен в инфекциозно отделение на благоевградската болница. За опасното заразно заболяване, което от години не е регистрирано на територията на община Благоевград, алармираха специалисти от Регионалната здравна инспекция, пише блиц.

Семейството пенсионери били на вилата си в благоевградско село, когато и двамата получили разстройство. Потърсили помощ в Спешен център и незабавно ги насочили към инфекциозно отделение на МБАЛ. Дежурният лекар д-р Лазарова забелязала по кожата на мъжа точковидни кръвоизливи, типични за кърлежово заболяване, но болните категорично отрекли да са яли гъби или допир с кърлежи - двете евентуални причини. Заради високата температура и срив на тромбоцитите в кръвта се наложило и двамата да бъдат настанени по спешност в реанимация. Пробите, изпратени в две национални лаборатории в София, доказали обаче наличие на Кримска-Конго хеморагична треска, която се причинява или от ухапване, или от размачкване на кърлежи.

„За първи път от много години на територията на община Благоевград се появява природно огнище на опасния вирус”, съобщи д-р Иванка Василева, началник отдел „Противоепидемичен“ в РЗИ, която апелира за изключително внимание по време на летните ваканции в планината. От човек на човек заразата се предава чрез кръвта, възможно е кръвно-аерозолни капчици да попаднат през лигавиците на очите или през наранена кожа, обясниха медици. Заболяването е опасно и ако не се диагностицира навреме, леталният изход е много вероятен.

Преди години заболели и контактни се ваксинирали с КХТ-булин, но тя вече не се произвежда от нашите фармацевтични предприятия. Само по желание на медицинския персонал, който има досег с подобни случаи, може да се постави КХТ ваксина, която е безплатна, но се прави по схема 4 пъти и рядко се пожелава, съобщава Struma.bg.

Още един рядък случай на заразно заболяване констатираха инфекционистите от РЗИ - Благоевград, при 63-годишен фермер от петричко село е установена лептоспироза. „Поне 10 години в региона не е регистриран подобен случай, източник на заразата може да са гризачи - плъхове, зайци, порове и т.н., а домашните животни да са преносители”, коментира РЗИ специалистът д-р Ив. Василева. Инфекцията може да се предаде по най-елементарен начин - при къпане в открити водоеми, консумиране на вода или храни, замърсени с урина на болни животни или заразоносители. Първите симптоми на лептоспироза наподобяват грип и за късмет фермерът попаднал в петричката болница на специалист, който се усъмнил в причината за високата му температура и го насочил за лечение в столицата. Инкубационният период е от 2 до 20 дни, при по-тежки случаи се стига и до смърт.

Мъжът вече е в добро здравослровно състояние и е изписан от болничното заведение. Заради потвърденото наличие на лептоспироза екип инфекционисти спешно провериха фермата и района около нея. Констатациите са, че околните водоеми са покрити и няма опасност от заразяване на водата, а близките на фермера не са заразени.

И за двата редки случая на заразни заболявания в Пиринско са уведомени ветеринарните служби, направени са предписания до кметовете за дезинсекция и дератизация на терените, в които са установени природни огнища на инфекциите.

Това се случва няколко дни след като в Рила бе установено огнище на бруцелоза и пробите на 11 жители на града се оказаха положителни за опасното заболяване. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама