Станислав Стоянов за двата финала на Черно море: Срещу ЦСКА рухнахме за 30 минути, с Литекс бе скука!

27.05.2015 / 10:12 12

Станислав Стоянов е единственият футболист на Черно море, който е участвал в двата финала на отбора за купата на България.

Той играе като ляв бек при загубата от ЦСКА с 1:3 през май 2006-а на Националния стадион „Васил Левски“.

Варненци рухват само за 22 минути през първото полувреме, като получават три безответни гола. Емил Гъргоров е точен в 12-ата и 28-ата мин, а Г. да Заади прави преднината на „червените“ класическа в 34-ата мин. Силите на „моряците“ стигат само за почетно попадение в последните секунди, дело на Масена Моке от дузпа. Малко преди това Даниел Моралес изпуска първия 11-метров наказателен удар за своите.

За „Народно дело“ Станислав Стоянов си спомня, че в деня на мача било много горещо – живакът ударил 36-37 градуса. Черноморци загрявали по-дълго – около 40 минути, а армейците - само 20.

„При първия гол аз, Миша и Вачев бяхме на една линия, но Аделино Лопеш се оказа два метра зад нас, закъсня да се изтегли и покри засадата. След това за Гъргоров бе лесно да открие резултата. Второто попадение за тях бе шедьовър на Бадема. Топката му топна до границата на пеналта, той я намери страхотно и я насочи неспасяемо в мрежата. Бяхме стъписани и шокирани от този развой. Бързо получихме още едно попадение и всичко бе ясно“, върна се 9 години назад Стоянов.

Той допълни, че през второто полувреме разигравали повече топката, но не създали много ситуации за голове. „Създаде се измамна представа, че имаме превес след почивката, но при този резултат нямахме шанс. Моралес изпусна дузпа, но не бива да бъде обвиняван. Той игра с един здрав крак, тъй като в предния мач разтегна връзки на глезена и на финала излезе на инжекции. Жалко, защото бе в много добра форма, но заради контузията не бе пълноценен“, каза още Станислав.

На почивката на трибуните се стига до бой между двете агитки, като телевизионните камерите показват грозната гледка. Фенове на Черно море са в кръв и с рани, но остават да гледат и второто полувреме.

„За този неприятен инцидент научих след двубоя от журналисти, които ми се обадиха. Разбрах, че един наш привърженик е със сериозна травма в главата“, признава Стоянов.

Съставът

Красимир Колев - Аделино Лопеш, Веселин Вачев, Миша Милошевич, Станислав Стоянов - Даниел Моралес, Слави Жеков (46-Диан Генчев), Петър Костадинов (63-Владимир Костадинов) - Донижьо Индзаги (72-Мартин Христов), Георги Владимиров, Масена Моке

Треньор: Ясен Петров

Черно море губи и втория си финал за купата на България. През май 2008-а отборът отстъпва пред Литекс с 0:1 отново на Националния стадион „Васил Левски“. „Оранжевите“ вдигат трофея след гол с глава на Станислав Манолев в 54-ата мин.  В техния състав през цялото време е Михаил Венков, който в събота ще излезе за Черно море в битката за трофея срещу Левски.

„Времето беше облачно, преваля дъжд, обстановката бе потискаща. На трибуните имаше малко хора от Варна и Ловеч. Мачът не предложи емоции, липсваше му качество, на терена си бе направо скука. Нямаше голови положения, но те успяха да ни излъжат след едно центриране“, спомня си Станислав Стоянов, който играе като десен халф.

Разочарован, лидерът на „моряците“ Александър Александров-Кривия казва, че отборът още не е узрял да играе такива мачове и е необходимо да си извлекат поуки и направят корекции. „Кривия сигурно е бил прав, защото не показахме, че знаем как да стигнем до трофея. Не че Литекс е играл кой знае какво, но имаха спортно щастие в една ситуация“, допълва Стоянов.

След тази загуба едва ли някой е предполагал какви неповторими европейски емоции предстоят на Черно море. „Моряците“ завършват пети в „А“ група, но добиват право на участие в турнира за купата на УЕФА, тъй като на шампионът ЦСКА не взема евролиценз.

За домакинските си срещи в Стария континент Черно море заявява Националния стадион „Васил Левски“. В първия двубой срещу Санта Хулия (Андора), колкото и да е странно, резултатът 0:0 се задържа до 78-ата мин. После варненци се развихрят и стигат до 4:0, а в реванша са още по-убедителни – 5:0. Следващият съперник е Макаби Нетаня, воден от немската легенда Лотар Матеус. В Израел четата на Кольо Спасов измъква 1:1 с гол на Кривия. Последният е герой и в ответния двубой в София, когато бележи с фамозен прехвърлящ удар почти от центъра при 2:0.

Успехът позволява на Черно море да излезе срещу колоса Щутгарт в директен спор за място в групите на УЕФА. Немците бият с 2:1 на „Васил Левски“ и очакват спокойно реванша. Той обаче се превръща в драма и най-великия мач на Черно море в Европа. С попадения на Йордан Юруков (47) и Георги Илиев (79) варненци водят с 2:0 и са на крачка от чудото, но в крайна сметка остават на 8 минути от влизане групите. Два щастливи гола на Хитцълспергер (82) и Марио Гомес (90+4) обаче измъкват домакините. „Горд съм, че участвах в тази историческа среща. Жалко че накрая късметът тотално ни обърна гръб“, признава Станислав Стоянов, който в отсъствието на Кривия е капитан на тима.

Съставът

Карамфил Илчев - Рикардо Андре, Александър Александров, Никола Домакинов, Периш - Даниел Георгиев (69-Кирил Джоров), Михаил Лазаров, Сашо Томаш, Станислав Стоянов (62-Тигран Гарбахтсян), Кривия – Мирослав Манолов

Треньор: Никола Спасов