За 20 г. упорит труд: Единствено ЦАР „Варна“ надмина европейските ин витро клиники

27.04.2015 / 15:33 2

Център за асистирана репродукция „Варна“ вече няколко години поддържа изключително високо ниво на успеваемост в ин витро процедурите, дори в сравнение с европейските лаборатории. Екипът отчита 46,24% успеваемост, но тази цифра се отнася за целия 20-годишен период от създаването на ЦАР „Варна“. Истината е, че през последните няколко години резултатите отчитат над 50% клинична бременност, като през 2014 г. успехът бе изчислен на рекордните 54,19%.

ЦАР „Варна“ тържествено е открит на 26 април 1995 г. Той е вторият в България след създадения от доц. Щерев и доц. Ватев в „Майчин дом“ - София. Управителят на клиниката е проф. д-р Иван Козовски, а медицинският екип включва известни аг-специалисти: доц. д-р Веселина Маркова, доц. д-р Емил Ковачев, д-р Кателия Александров и д-р Стефан Кисьов. Освен ин витро оплождане и трансфер на ембриони се извършват различни интервенции и манипулации, свързани със стерилитета на семейството. Използва се най-съвременна ултразвукова и друга медицинска апаратура, осигуряваща щадящо лечение и бързо възстановяване на пациентите.

За 20-годишен период са извършени 3233 ин витро процедури и трансфер на ембриони, от които са постигнати 1495 клинични бременности. В 25% бременността е била двуплодна и само в единични случаи триплодна. В 15%от случаите, за съжаление, бременността е завършила със спонтанен аборт. Средната успеваемост е по-висока от европейската, която е около 35% клинична бременност за трансфер. През последните години се трансферират само по два ембриона и по изключение по три, например ако пациентката има няколко несполучливи процедури, или ако е на възраст около 40 г. Екипът е на мнение, че горната граница за извършване на ин витро не трябва да е до настъпване на менопауза, както е според наредбата, като в някои случаи тя може да е 50 г. и тогава могат да се използват донорски яйцеклетки.

Във варненския център от години се прилагат по-безопасни стимулационни методи, поради което няма нито една сериозна компликация. Т.нар. „меки“ методи не само че са по-щадящи за пациентките, тъй като дозите са двукратно по-малки, а периода за стимулация по-кратък, но излизат и по-евтино. С новите лекарства се избягва т.нар. хиперстимулационен синдром, който може да доведе до тромбоемболии и до смърт на пациентката.

Център „Варна“ работи в много добра колаборация със „СБАГАЛ – Варна“ ЕООД, както и с община Варна. За добрите постижения Центърът е награден от кмета на града с почетна грамота и медал, а лекарският екип е избран за „Медици на 2000 година“ от Форум "Медикус". 

Решенията, които биха помогнали на хиляди семейства

Екипът на ЦАР „Варна“ се грижи не само за своите пациенти, но и през годините многократно е предлагал конкретни решения по наболели проблеми в областта на ин витрото, тъй като те засягат все повече семейства у нас. За съжаление, идеите така и не бяха облечени в съответните наредби и закони. По тази причина клиниката не работи с държавния „Център за асистирана репродукция“, въпреки че има „отлична“ акредитационна оценка. Становището на специалистите е, че ин витро процедурите и другите методи за забременяване не трябва да бъдат бюрократизирани. Екипът на ЦАР „Варна“ многократно е предлагал изключително опростена и справедлива процедура за заплащане на разходите от страна на здравната каса, която за съжаление, не бе възприета. Според идеята пациентите извършват необходимия минимум от изследвания и самата процедура, а Здравната каса след проверка заплаща дейността, която по изчисления на специалистите струва около 4 000 лв. Така наречената „Наредба за дейности по асистирана репродукция“ у нас се състои от около 60 страници за разлика от западноевропейските, които са написани на 12-13 страници. Обременяват се семействата и центровете, а отделно се създават условия за излишни разходи, други пропуски и евентуални злоупотреби.

Центърът многократно е настоявал през министри, министър-председатели и Народното събрание да се реши и регламентира т.нар. сурогатно (заместващо) майчинство, така както в повечето западноевропейски страни. Предложени са и съответни проекто-разпоредби, но до сега без резултат. Демонстративен пример за заместващо майчинство е пациентка, чиято матка е или отстранена, силно недоразвита или с други тежки патологични промени. При някои онкологични заболявания и нереализирани репродуктивни планове, заместващото майчинство е единствената надежда.

*реклама



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама