Защо Гърция ще отвори печатницата за драхми

06.07.2015 / 23:41 0

След вчерашното "Не" на референдума в Гърция, отделните линии в Европа вече се утвърждават. Ситуацията в Гърция принуждава еврозоната да се изправи пред екзистенциален въпрос, който се появи още от началото на кризата - дали да се продължи с интегрирането в еврозоната или да бъдат внесeни корекции сред нейните членове. Редица страни имат различни реакции по този въпрос и отделните линии вече се утвърждават, допълва блиц.Едно нещо, за което всички страни са съгласни, е необходимостта от повече разговори - затова и правят спешна среща на върха в Европа. Разбира се, би било почти невъзможно да се отхвърли възможността за нови преговори, тъй като това би изглеждало така, все едно лидерите на еврозоната отхвърлят демократичния вот в Гърция, което ще бъде от полза на гръцкия премиер Алексис Ципрас, който обвини кредиторите за всички проблеми на Гърция.

Основата на разговорите обаче е на съвсем различно ниво. Говорителят на германското правителство заяви, че "предварителните условия не са изпълнени" за нов спасителен план за Гърция и преструктуриране на дълга не подлежи на обсъждане към този момент. Фрeнският финансов министър Мишел Сапен подходи по-внимателно по отношение на излизането на Гърция от еврозоната, добавяйки, че е налице "основа" за преговори. Балтийските държави и холандците изненадващо се обединиха около германската твърдата линия, докато италианският премиер промени своя първоначален тон.

Отделните линии и разделения в Европа за пореден път бяха изложени наяве от кризата в Гърция. Разликата този път е, че решението ще се окаже много по-трудно. 

Все пак има малко свободно пространство в тези текущи преговори. Ципрас даде да се разбере, че той вярва, че Гърция се нуждае от някакъв вид облекчаване на дълга и е малко вероятно да промени своята позиция, след като бе окуражен от категоричното "Не" на референдума. Предвид факта, че 76 на сто от гръцкия дълг се държи от данъкоплатците, това неминуемо би довело до някакъв вид прехвърляне, което ще трябва да се обясни на данъкоплатците в цялата еврозона. Ясно е, че няма консенсус около такава перспектива и нейното прокарване от Ципрас е демократично и юридически невъзможно.

Отвъд дългосрочните последици за еврозоната, които са в главата на немски умове, има и вътрешни отражения, които тежат върху други европейски държави. В Испания не искат да засилят възхода на Подемос. Други правителства, които са приложили строги икономии, не искат да изглеждат така, сякаш са взели такава твърда позиция без причина.

Обичайната реакция на подобни разделения за Европа е да търси празни приказки. Но такива не са възможни този път. След затварянето на гръцките банки вече ще бъде невъзможно те да отворят без по-нататъшна подкрепа на ЕЦБ. Това пък от своя страна е невъзможно без ново споразумение, което пък е огромният въпрос пред Европа. 

Къде е краят на всичко това? Е, с евентуалното излизане на Гърция от еврозоната.. Преговорите могат и да поотихнат за малко, но разногласията между Гърция и кредиторите изглеждат прекалено големи, за да се преодолеят. В крайна сметка, ако Гърция иска да възобнови работата на своите банки ще трябва да започне да печата собствена валута, отбелязвайки важна стъпка към пълното излизане от еврозоната.

Raoul Ruparel, "The Telegraph"


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама