Загуби в размер на 50 млрд. евро е регистрирала банковата система на страната през последните три месеца и половина, пише вестник „Катимерини”, цитиран от "24 часа". Причина за това са политическата нестабилност в Гърция, предсрочните избори и голямата несигурност от високия риск на преговорите с кредиторите.
Според изданието загубите се дължали предимно на такива фактори, като голямото теглене на пари от влоговете, оценявано на 22 млрд. евро, а също падането на рейтинга на банките, спирането на междубанковите сделки, нарастването на количеството пари и появата на нови необслужвани заеми - всичко това довело до загуби на стойност 23 млрд. евро и други.
Поради силните си връзки с гръцкия бизнес и гръцкия банков сектор България и нейните балкански съседи са изключително уязвими пред заплахата от финансовия колапс на Гърция, въпреки че зависимостта им е по-малка отколкото преди няколко години, коментира Reuters, цитиран от "Фокус".
Въпреки че засега Атина си осигурява удължаване на спасителната програма, опасността от евентуално излизане от еврозоната остава, а гръцките банки, които са застрашени от изтичане на капитали, ще бъдат принудени да орежат финансирането на чуждестранните си дъщерни дружества. Те са концентрирани в балканските страни, като в България гръцките банки генерират почти една пета от БВП на страната. Активите на гръцките банки в Албания, Македония и Сърбия възлизат на респективно 18, 16 и 12% от БВП на трите страни. В същото време България изпраща около 7% от износа си за Гърция
Банкери бият тревога, че от края на октомври досега банките в Гърция са навлезли в орбита на несигурност, която би имала сериозни последствия за домакинствата и бизнеса, за ликвидността на банковата система и за инвестициите.
Позовавайки се на „Джей Пи Морган”, вестник „Катимерини" пише, че само миналата седмица малко преди да бъде постигнато споразумението с Еврогрупата за удължаване на спасителната програма гърците са изтеглили около 3 млрд. евро от своите влогове в банките.
„Джей Пи Морган” смята, че изтичането на капитали от банките тази година е достигнало около 25 млрд. евро, което означава, че седмично от банките са се теглели над 3 млрд. евро.
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Съдът спря търга на 100 артефакта от „Титаник“
Дата: 27/08, 01:30
Учени създадоха наночастици, ускоряващи срастването на зъбните импланти с костите
Дата: 27/08, 01:00
Арестуваха 16-годишен за планиран терор срещу детска градина в Норвегия
Дата: 27/08, 00:30
"Левски" се прости с мечтата за Шампионската лига след тежка загуба в Гърция
Дата: 26/08, 23:561 Коментар
Ограничават движението на улица на "Траката" в четвъртък
Дата: 26/08, 23:50