Осъдиха на 11 години затвор лидера "Яблоко" Лев Шлосберг за „разпространение на невярна информация“


18/08/2026, 14:50

Кадър Ютуб

Известният руски антивоенен политик Лев Шлосберг (на снимката) бе осъден на 11 години и един месец затвор за „дискредитиране“ на въоръжените сили на страната и „разпространение на невярна информация“ за тях.

63-годишният Шлосберг получи присъдата в град Псков, заявявайки, че единствената задача на магистратите е била „да накаже човек за неговата политическа, обществена и гражданска позиция“, предаде Новини.бг.

Неговата либерална политическа партия „Яблоко“, на която той е заместник-председател, заяви, че ще обжалва.

Решението дойде само минути преди Върховният съд на Русия да отхвърли жалбата на „Яблоко“ срещу забраната ѝ да участва в парламентарните избори през септември.

„Яблоко“ беше единствената регистрирана партия, която се противопоставя на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, започнато през 2022 г.

От началото на нахлуването всяка останала опозиция в Русия срещу президента Владимир Путин, който е на власт от близо 27 години, е смазана.

Публичните прояви на несъгласие са потискани от законите за цензура по време на война и могат да доведат до големи глоби или дълги присъди.

Съдът в Псков, в северозападна Русия, произнесе присъдата си в понеделник. Съдът призна Шлосберг за виновен за „публични действия, насочени към дискредитиране на използването на въоръжените сили на Руската федерация“.

Прокуратурата поиска 12 години и един месец затвор. Наказателните обвинения бяха повдигнати след коментари на Шлосберг, публикувани в социалните мрежи.

В заключителната си реч Шлосберг отново отхвърли всички обвинения, определяйки процеса като „имитация на разследване“ с цел „постигане на очевидно незаконна цел“, според стенограма, публикувана от вестник „Новая газета“.

Опозиционният политик повтори призива си за прекратяване на огъня във войната между Русия и Украйна и за започване на „политически диалог“. През това време той беше многократно прекъсван от съдията по делото.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пет лешояда са отровени в Национален парк „Централен Балкан“
Дата: 18/08, 21:161 Коментар

МВнР: България е предложила помощ за потушаване на пожара в Сърбия
Дата: 18/08, 20:54

Бивш активист на "Кръв и чест" пред bTV: Допуснах голяма грешка
Дата: 18/08, 20:422 Коментара

Новата формула: Минималната заплата догодина може да се увеличи с до 47 евро
Дата: 18/08, 20:231 Коментар

Кирил Петков за убийството в Пловдив: Кремъл не командва всяка крайнодясна група, механизмът е много по-сложен
Дата: 18/08, 20:164 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия