Новата цена на американския ток влиза в сила след няколко месеца


12/03/2015, 16:37

"До края на март трябва да имаме договор за условията, при които ще преговаряме да бъде намалена цената на електроенергията от двата американски ТЕЦ-а в "Марица изток". След това обаче юристите трябва да седнат, за да напишат промените, трябва да попитаме и нашите кредитори, които са ни дали парите, за да изградим централата. Това ще отнеме още няколко месеца". Така отговори днес в Стара Загора на въпрос на "24 часа" от кога ще влезат в сила новите, по-ниски цени, изпълнителният директор на "AES Корпорейшън" Оливие Маркет. Той не се ангажира нито с конкретни числа, нито с конкретни срокове.

Оливие Маркет припомни, че процентът на печалбата от новите централи е заложен още от самото начало, а през годините дори е била намалена първоначалната цена за разполагаемост, освен това е имало както забавени плащания, така и закъснение в изграждането на тяхната ТЕЦ "AES Гълъбово". Той обясни само, че спряганите по слухове 17 процента печалба са много далеч от истината, печалбата била много по-ниска.

"Все пак договорът за изкупната цена на тока е базов, в нашата централа сме вложили 1,3 милиарда евро, които трябва да плащаме на нашите кредитори", предупреди Маркет. Той допълни, че американската страна искала да бъде част от решението на проблемите в сектор енергетика в България и допълни: "Ние ще изпълним нашата част, но ние сме много малка част от енергетиката ви. Ние знаем, че средната заплата тук е ниска и месечните сметки за еленергия на семействата са голяма част от доходите им, но това не е проблем само в България. Той има различни решения като специални тарифи и мерки за хора с ниски доходи".

Изпълнителният директор на "AES Копрпорейшън" призна, че тяхната топлоцентрала в "Марица изток" няма да излиза сега на свободния пазар на електричество, защото "тя сега не покрива нашите инвестиции, които ние трябва да защитим".

Оливие Маркет бе сред участниците в проведената днес в Стара Загора регионална кръгла маса на тема: "САЩ-България, икономическо партньорство за повече бизнес възможности". На нея посланикът на САЩ у нас Марси Б. Рийс каза, че се надява да бъде постигнато споразумение за цената, но подчерта, че нито тя, нито американското правителство са страна в тези дискусии. Посланик Рийс приветстват плоския данък в България и обяви, че за бъдещите чужди инвеститори е много добре, че се говори за върховенството на закона в България.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Без денонощна аптека във Видин
Дата: 09/05, 14:20

Производителите искат закон за кооперирането
Дата: 09/05, 14:10

Петер Мадяр полага клетва като премиер на Унгария
Дата: 09/05, 14:00

Африкански прах, валежи и бури в Гърция тези дни
Дата: 09/05, 13:50

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 13:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия