Покъртителна драма: Испански и германски град плачат неутешимо за загиналите 16 ученици (снимки)


25/03/2015, 18:45

снимки: Reuters

Испанският град Линарс дел Вайес потъна в скръб, след като стана ясно, че цял клас германски ученици, заедно с двете им учителки, са загинали в самолетната катастрофа на полет 4U 9525 на компания „Germanwings”. Причината – германските ученици се прибирали от гостуване точно в това градче, където се сближават с местните завързват близки отношения с тях, пише "Блиц". 

Германчетата, които били на по около 15 години, прекарали една седмица в гимназия в района на Барселона. Испанският институт Хиола осъмна в мъка и с надписи „Няма да ви забравим.” През декември испанските ученици гостуват в Германия. Германските деца, обаче, така и не се прибират обратно у дома.



„Правим всичко възможно да окажем помощ на учениците и учителите в града, както и на семействата, в които са били отседнали германските ученици. По време на престоя си тук, децата са се привързали едни към други и загубата е голяма“, обясни Пере Гриве, заместник-кмет на Линарс дел Вайес.



„Чувствам се ужасно. Познавах една от загиналите учителки, тя беше с мен когато гостувах в Германия преди 4 години”, сподели една от участничките в програмата за обмен на ученици.



„Шокирани сме. Днес няма да имаме учебни занятия. Мисля, че имаме нужда от време да поговорим за това, което се случи“, казват и учениците. Десетки ученици оставиха цветя в памет на загиналите. Точно в 10.30 ч. местно време, децата отдадоха почит с минута мълчание.



В германския град Халтерн ам Зее, където трябвало да се завърнат децата, мъката е неописуема. Кметът на града обясни, че учениците са били в десети клас и са изучавали испански език.



„Съпругът на една от учителките е в училището, покрусен. Двамата се ожениха преди половин година. Трагедия“, коментира директорът Улрих Весел, цитиран от „Франс 24“.



След инцидента родителите започнаха да се събират в училището, след като не успяха да се свържат с децата си. В гимназията бе обявен неучебен ден. Училището беше отрупано с цветя и свещи.

„Това със сигурност е най-черният ден в историята на нашия град“, обяви кметът Бодо Кимпел. „Градът е дълбоко покрусен... Всички в страната са в шок. Това е най-ужасното нещо, което можете да си представите“, добави той, едва сдържайки сълзите си.

Кметът обясни, че критичният момент настъпил, когато близките на децата знаели, че самолетът не се е приземил и не можели да се свържат с тях. След това чули ужасната новина от медиите и станало страшно.

„Да кажеш на родителите, че са изгубили децата си, е просто невъзможно. Не мога да мина през това отново“, каза директорът Улрих Весел.

Социални работници и психолози ще работят с близките на загиналите за преодоляване на шока. Същото ще се случи и в испанското градче Линарс дел Вайес.

Сред жертвите на най-ужасната самолетна катастрофа в Европа са и две бебета. Едното е на 37-годишната Марина Бандрес Лопес-Бело, която се прибирала от погребение в Испания. Синът й се казвал Хулиан.

Другото е бебето на прочутата оперна певица Мария Раднер, която загина заедно с него. 

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Синът на фермера с антракс опита да прегази журналисти на Нова с трактор
Дата: 26/08, 22:29

Зарков: Съдебната система генерира несправедливост
Дата: 26/08, 22:23

АЕК дръпна с 2:0 на Левски
Дата: 26/08, 22:20

Удавилото се дете в Созопол има близнак, баща им е полицай
Дата: 26/08, 22:16

Втора победа за Григор в САЩ
Дата: 26/08, 22:15

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия