Опасно време на 1 юли: Силни гръмотевични бури, градушки и риск от локални наводнения


30/06/2026, 10:54

Пиксабей

Според актуалните метеорологични модели - на 1 юли над голяма част от Западна България и Дунавската равнина, се очаква развитие на силни гръмотевични бури, придружени от интензивни валежи, градушки и опасни пориви на вятъра.

Най-засегнати се очаква да бъдат районите на Софийската котловина, Западна и Централна Стара планина, както и областите около Ловеч, Плевен, Велико Търново и части от Южна Румъния, пише Метео Балканс.

На отделни места валежите могат да бъдат значителни, като има реална опасност от локални наводнения, особено в урбанизираните райони и по-малките речни басейни.

Освен проливните дъждове, бурите могат да генерират силни пориви на вятъра със скорост над 80–100 км/ч, които могат да причинят материални щети. Очакват се и условия за образуване на градушки, като на места те могат да бъдат с по-големи размери.

Особеност на очакваната обстановка е, че гръмотевичните клетки вероятно ще бъдат бавноподвижни или почти стационарни, без ясно изразена посока на движение. Това значително увеличава риска от натрупване на големи количества валежи за кратък период от време.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Природният газ поскъпва през юли
Дата: 30/06, 13:28

Джокович: Играчите изтеглиха късата клечка, тенисът се нуждае от рестарт
Дата: 30/06, 13:25

Премахват дърво в лошо състояние в Морската градина
Дата: 30/06, 13:22

Тази сутрин жена скочи от блок в квартал „Тракия“ в Пловдив
Дата: 30/06, 13:03

БАБХ спря близо 500 кг негодно свинско месо и животински продукти в Хасково
Дата: 30/06, 13:01

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия