Кадър You tube
Турският президент Реджеп Таип Ердоган присъства на петъчната молитва в храма "Света София" в Истанбул за отбелязването на 573-ата годишнина от османското завладяване на града.
Ердоган се помоли в "Голямата джамия Света София“, бившата византийска катедрала, която той преобразува отново от музей в джамия през 2020 г. Това решение предизвика възмущението на православния християнски свят и организации за опазване на културното наследство. След молитвата Ердоган заяви, че "посещаемостта в "Света София" е била прекрасна и величествена“.
"Днес е петък, 29 май, и имахме възможността да се помолим в „Света София“. Посещаемостта в „Света София“ също беше много добра, великолепна. Днес имаше шествие от Фатих до „Света София“, каза Ердоган като използва прозвището Фатих („Завоевателя“) за султан Мехмед II – турско почетно название, свързано с османското превземане на Константинопол под негово ръководство.
Мехмед II превзема Константинопол на 29 май 1453 г. – събитие, което слага край на Византийската империя и превръща града в столица на Османската империя. В днешна Турция годишнината често се представя като "завладяването на Истанбул“ и се свързва с ислямското и османското наследство, посочва БГНЕС.
„Света София“ има политическо и религиозно значение както в Турция, така и извън нея. Построена през VI век при византийския император Юстиниан I, тя в продължение на векове е била една от най-важните християнски църкви, преди да бъде превърната в джамия след османското завладяване през 1453 г.
Светската Турска република я превръща в музей през 1934 г. Ердоган нарежда тя да бъде отворена отново за мюсюлманско богослужение през 2020 г., след като турски съд отменя постановлението за музейния ѝ статут.
"Света София“ остава част от ЮНЕСКО, като част от световното историческо и културно наследство.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Християндемократите обсъждат възможността Мерц да бъде сменен на канцлерския пост
Дата: 31/05, 22:23
Черно море стигна до равенство с Ботев Пловдив в Елитната група до 17 години
Дата: 31/05, 22:09
Макрон: Пари Сен Жермен е огромна гордост за цяла Франция
Дата: 31/05, 21:521 Коментар
Таков: Линията на метрото до Арена "София" няма да е готова за "Евровизия"
Дата: 31/05, 21:42
София ще е домакин на Световното първенство за спортисти със синдром на Даун
Дата: 31/05, 21:23