Снимка: Областна администрация - Разград
Проверката на язовирите в област Разград установи добро общо състояние и необходимост от мерки по няколко рискови участъка
В периода от 27 април до 15 май 2026 г. в област Разград беше извършена ежегодна проверка на техническото и експлоатационното състояние на язовирите, прилежащите им съоръжения, както и на реките и проводимостта на речните легла. Проверката е извършена в изпълнение на заповед на областния управител Айлин Башева.
Проверени са 46 язовира, категоризирани с първа и втора степен на потенциална опасност, съобщават от местната областна администрация.
Констатирано е, че по-голямата част от съоръженията са в добро техническо и експлоатационно състояние и се поддържат съгласно нормативните изисквания за безопасна експлоатация.
При част от язовирите са установени слабости и необходимост от предприемане на допълнителни мерки. При шест от язовирите са установени слабости, заради това, че са в неизправно-частично работоспособно състояние, необходимо е собствениците да предприемат предписаните им допълнителни мерки. Язовир „Цар Калоян“ е определен като напълно неработоспособен, заради прорязана стена след наводнението от 2007 г.
Проверката на реките и речните корита установи участъци с намалена проводимост поради обрасла дървесна и храстовидна растителност и наносни образувания.
Проблемни участъци са констатирани по река Хлебаровска (Долап дере), река Топчийска, Кованлъшко дере, Наловска река и Осенешко дере.
Областната администрация в Разград е изготвила искания до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за осигуряване на средства за почистване и възстановяване на критичните участъци.
При проверките е установено още, че деретата в община Самуил са почистени и с осигурена проводимост към момента, но остават категоризирани като участъци с висока степен на опасност при интензивни валежи.
Според заключенията от проверката, при нормални климатични условия реките, речните корита и деретата не биха излезли от своите корита и не се очаква да нанесат поражения върху населението, инфраструктурата и околната среда.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
МВР въвежда нови изисквания за пожарогасителите в колата
Дата: 25/05, 20:37
Бойко Борисов и Артър Милик обсъдиха стратегическото партньорство между България и САЩ
Дата: 25/05, 20:32
Мишо Шамара: Мутрите във Варна бяха "мегатъпи парчета". Запалиха ми заведението на плажа
Дата: 25/05, 20:27
Черно море пропусна възможността да играе бараж за участие в Лигата на конференциите
Дата: 25/05, 20:15
Кметът на Севлиево посочи причините за наводнението
Дата: 25/05, 19:59