Снимка Фейсбук
Проектът за държавен бюджет за 2026 година е авариен и цели единствено да закърпи ситуацията в страната. Това коментира в пост във Facebook лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Според него правителството на Румен Радев е изправено пред огромно предизвикателство заради тежкото финансово наследство и заложените „мини“ от предишните управления, които в момента гърмят верижно.
Каракачанов критикува остро финансовата политика през последните пет години, като обвинява кабинетите „Петков“, „Денков“ и „Желязков“ за вкарването на държавата в криза с публичните финанси. Той посочва, че в две от тези правителства Асен Василев е бил финансов министър, а управлението на „Желязков“ е продължило същата линия.
„Започваме да плащаме цената на финансовия разгул, кражбите, финансовите схеми и счетоводните измами“, посочва лидерът на ВМРО. Той изразява недоволство, че въпреки присъединяването на страната към еврозоната, очакваните резултати липсват: „Приемането ни в еврозоната уж трябваше да ни заведе в „Клуба на богатите“, а пак сме отвън, пред портата, и ни готвят процедура за контрол от европейската комисия.“
От ВМРО изразяват съжаление, че в предложения финансов план не се вижда решителност за реформи. Според Каракачанов липсват мерки за намаляване на администрацията, сливане на структури и закриване на неработещи агенции и комисии, чрез които се пилеят държавни средства.
Партията настоява за вдигане на майчинските надбавки в помощ на изнемогващите родители. Същевременно Каракачанов определя като грешка увеличаването на максималния осигурителен доход. Според него тази мярка наказва средната класа и изземва доходи от хората с най-висока производителност на труда, докато реалният малък и среден бизнес продължава да страда, пише dunavmost.com.
До края на 2026 година от ВМРО очакват правителството да предприеме радикални действия за спиране на финансовите течове. Каракачанов дава пример с планираното вдигане на цените на винетките, което определя като погрешен ход на фона на съществуващите проблеми в договорите за пътно строителство и поддръжка. Вместо това, той призовава за прекратяване на неизгодните и корупционни договори.
Според лидера на партията е време да се обсъди сливане на общини с цел оптимизация на разходите, както и редуциране на столичните райони. Той предупреждава, че макар настоящият бюджет да е инертен, истинското изпитание ще бъде финансовата рамка за 2027 година, когато липсата на реформи може да доведе до блокиране на държавата.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Сменяме левовете срещу такса в евро
Дата: 30/06, 16:23
МОН обяви резултатите от НВО: Варна сред трите области с най-добри резултати
Дата: 30/06, 16:13
Как да виждаме по-добре?
Дата: 30/06, 16:10
Захарова: Франция праща самолети и бомби на Украйна, но спестява да каже срещу кого ще бъдат използвани
Дата: 30/06, 16:08
Над 45 хиляди души са изчезнали под руините във Венецуела
Дата: 30/06, 16:06