Светът може да сложи край на епидемията от СПИН до 2030 г. Това заяви днес генералният секретар на ООН Бан Ки-мун в доклад, оповестен на конференция в Етиопия."Премахването на епидемията от СПИН като заплаха за общественото здраве до 2030 г. е амбициозно, но реалистично, както показва историята от последните 15 години", заяви Бан Ки-мун.
Около 15 милиона души получават антиретровирусно лечение за ХИВ/СПИН, което е смайващо увеличение в сравнение с 2000 г., когато броят им беше под 700 000. По онова време пациентите трябваше да вземат средно по осем хапчета на ден, струващи 10 000 долара на година. Днес лекарствата могат да бъдат купени за 100 долара годишно.
Инвестициите в борбата с ХИВ/СПИН са се увеличили до почти 22 милиарда долара през 2015 г., след като през 2001 г. са били под 5 милиарда долара.
Според ООН един от най-забележителните успехи е намаляването с 58 процента на новите случаи на заразяване сред децата между 2000 и 2014 г. Това е постигнато, като се осигурява приемането на лекарства от заразените с ХИВ жени за предотвратяване на предаването на заразата, когато те родят, пише блиц.
7-годишно дете изчезна във водата на плаж "Хармани"
Дата: 26/08, 10:19
Здравното министерство: Пациентите не са длъжни да осигуряват кръводарители, за да получат лечение
Дата: 26/08, 10:08
НАП временно спира картовите плащания и част от електронните услуги
Дата: 26/08, 10:04
Подпалиха кафене в центъра на Атина с коктейли "Молотов"
Дата: 26/08, 09:581 Коментар