Кадър Пиксабей
Българският баскетбол загуби още една от легендите си. Една от емблематичните фигури на играта у нас – Димитър Сахаников-Зуко е напуснал този свят на 83-годишна възраст. Скръбната вест бе съобщена официално от родната федерация. Именитият състезател и треньор си е отишъл след кратко боледуване, предаде Актуално
Димитър Сахаников е многократен шампион на България
Роден на 16 септември 1942 г. в Пловдив, Димитър Сахаников се превръща в един от най-добрите български баскетболисти на своето време. Във визитката му блестят безброй отличия, сред които седем шампионски титли. Оставя ярка диря с отборите на Марица Пловдив, Академик София, Армеец и ВИФ. Вдигна златото у нас през 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973 и 1975 г.
Част от националния отбор на България на Олимпиадата в Мексико през 1968 г., както и на Световната Купа през 1966 г., където тимът ни финишира в тТоп 4. Бивш селекционер на женския национален отбор на страната ни през 1980 г., като тогава е на пейката по време на Европейското първенство в Баня Лука. Бивш наставник на мъжкия и женския състав на Академик. Работи в школата на клуба. Треньорството и зненията му за играта са оценени още в Кувейт и Катар.
„Димитър Сахаников-Зуко си отиде, но остава завинаги част от историята на българския баскетбол. Паметта за него ще живее във всеки, който е имал щастието да го познава, да играе с него или да се учи от него. Екипът на БФБаскетбол изказва съболезнования на семейството и близките на Димитър Сахаников-Зуко! Поклон пред светлата му памет!“, написаха от централата.
Поклон пред паметта му!
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Трима мотористи са в тежко състояние след катастрофата на бул. "Левски" във Варна
Дата: 19/07, 00:25
Турция: По-близо сме от всякога до решение за изтребителите F-35
Дата: 19/07, 00:03
Лудогорец победи Локомотив (Пловдив) с гол на Ивайло Чочев
Дата: 18/07, 23:46
Тодор Джиков: Не можем да подпомагаме Украйна, почти се изравни лев с евро
Дата: 18/07, 23:331 Коментар
Старт на вълнуваща лятна кампания със страхотни награди в кинoсалоните на Cineland в цялата страна!
Дата: 18/07, 23:30