Пиксабей
Кипър е изправен пред недостиг на работна ръка в 63 професии, като най-засегнати са секторите на здравеопазването, цифровите технологии, строителството и туризма, се посочва в обявения годишен доклад на Европейската мрежа от публични и частни служби по заетостта /EURES/. Той призовава за по-силна мобилност на работещите в рамките на ЕС.
Силно ориентираната към туризма икономика на Кипър и приоритетите й за развитие на технологиите и зеления преход срещат сериозен проблем с осигуряването на работна сила, обобщава европейският доклад, предаде БНР.
Най-голям недостиг се наблюдава в много широк спектър на професии - медицински сестри и акушерки, специалисти по информационни и комуникационни технологии, сервитьори и шофьори на автобуси. Търсят се хора за технически длъжности във всички строителни специалности и в различни сектори на услугите, за работа в търговията, хотелите и селското стопанство.
На европейско ниво проучването поставя особен акцент върху недостига в секторите на здравеопазването и социалните грижи, които са силно засегнати поради застаряването на населението и нарастващото търсене на здравни услуги.
Сред препоръките в доклада е да се опрости признаването на квалификациите и да се намалят административните бариери на европейския трудов пазар, за да се насърчи по-засиленото движение на работници между странитечленки.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пеевски към МВР: Отстоявайте реда, сигурността и законността в страната!
Дата: 05/07, 09:241 Коментар
Мъж е в болница след снощното меле до "Чаталджа" във Варна
Дата: 05/07, 09:21
Колони от тирове, коли и автобуси на някои от граничните пунктове със Сърбия и Турция
Дата: 05/07, 09:14
Съдът в Пловдив отмени присъдата на мъж, шофирал пиян и убил младеж в катастрофа
Дата: 05/07, 09:081 Коментар
Драстичен спад в нивото на река Дунав
Дата: 05/07, 08:58