Злато, бомби и мамути - това лежи на дъното на Бургаския залив. Неоткритите съкровища привличат опитни гмуркачи, които се надяват да изкопаят нещо ценно. Повечето обаче и до днес говорят с недомлъвки какво са видели или извадили от дъното. А по-възрастните твърдят, че трюмовете са изпразнени още по времето на дядовците им.
А край Бургас има десетки потънали кораби, които пазят своите тайни, пише Труд. Най-странен е случаят с френския "Жак Фресине", който се блъска в скала край Маслен нос и потъва на 15 февруари 1929 г. Цялото местно население се втурва да помага на френските моряци и ги приютява. Чужденците изкарват почти година по къщите на хората, а за благодарност им подаряват два топа френска дантела.
Въпросите какво е превозвал корабът и дали франсетата не са минали много тънко с дантелата и до днес тормозят местните. „Жак Фресине“ е пътувал, пълен със стока, между Марсилия, Истанбул и Варна. Каквото и да е имало, отдавна е опоскано. Все пак няколко рибари от близките села се замогнали неочаквано няколко години след потъването на гемията. Те били от домакините на французите. Явно съдържанието на капитанския сейф е стигнало и за наши, и за чужди.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Рожден ден празнува Камен Воденичаров
Дата: 13/05, 03:00
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 13/05, 02:50
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 02:50
Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 02:10
Сръбската армия започва съвместно учение с НАТО
Дата: 13/05, 02:00