Снимка: Уикипедия
Американските военни и разузнавателните служби са обезпокоени, че руски подводници водят „агресивна дейност” близо до важни подводни комуникационни кабели, които осигуряват почти целия интернет в света, съобщи вестник New York Times, цитиран от Блиц.
Голямата опасност не е, че руснаците могат да прехванат информацията по кабелите, това е станало невъзможно още по времето на Студената война. Безпокойството предизвиква допускането, че по време на някакъв конфликт Русия може да атакува тези кабели, като остави без връзки политическите и икономическите институти на страната, както и обикновените граждани.
В Пентагона и в разузнавателните ведомства на страната всички данни, свързани с военноморската активност на Русия, старателно се укриват, както и възможните ответни мерки на САЩ при евентуално нападение. Отбелязва се, че американските военни много внимателно следят ситуацията.
„Всеки ден се безпокоя какво могат да предприемат руснаците” – заявил за вестника командващият подводния флот на САЩ адмирал Фредерик Реге.
Вестникът привежда информация за миналия месец, когато подводницата „Янтарь”, снабдена с два дълбоководни апарата, бавно се е предвижвала от Източното крайбрежие на САЩ към Куба, където се намира един от най-важните кабели, разположен край военноморската база Гуантанамо.
Наблюдението на подводницата е водено със спътници, кораби и самолети. Представители на ВМС на САЩ са категорични, че подводници от този тип могат с лекота да прережат комуникационния кабел дори на голяма дълбочина.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Брегов: Обществото плаща пряко за бездействието и некомпетентността в съдебната система
Дата: 12/05, 21:25
Италиански съд постанови, че едно дете може да има трима родители
Дата: 12/05, 21:152 Коментара
Радев сменя всички областни управители
Дата: 12/05, 20:54
България подкрепя многонационална мисия за гарантиране свободата на корабоплаването в Ормузкия проток
Дата: 12/05, 20:53
Строители предлагат да платят за обследване на ВиК-инфраструктурата в южния район на Варна
Дата: 12/05, 20:48