От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки


05/07/2026, 13:08

Пиксабей

Нови правила и прагове за получаване на ежемесечни детски надбавки влизат в сила от 1 август с промените, заложени в държавния бюджет.

Целта на актуализацията е да се увеличи доходният критерий, което да позволи на повече родители да имат право на тази финансова помощ, предаде Новини.бг.

Промените в бюджета предвиждат по-високи осигуровки за хората с високи заплати, по-висок акциз на цигарите и по-скъпи винетки.

В момента държавата отпуска помощ за семейства с по-ниски доходи, като сумата нараства спрямо броя на децата. За едно дете надбавката е малко над 25 евро месечно, а за четири деца стига до близо 90 евро.

Досега условието за получаване на пълната сума беше средният доход на член от семейството да не надвишава 388,58 евро месечно. С новите текстове предложението е от 1 август този праг да се вдигне на 415 евро на човек.

Вдига се и прагът за онези семейства с малко по-високи доходи, които имат право да получават 80% от размера на помощта.

От социалното министерство посочват, че благодарение на повишаването на прага, определящ достъпа до помощта, родителите на около 440 000 деца средномесечно ще продължат да получават месечни надбавки.

Въпреки промените, част от родителите смятат, че социалната политика в България не прави достатъчно в полза на семействата. Някои майки и бащи признават, че изобщо не подават документи, тъй като се разминават с критериите, а и не смятат сумата за „животоспасяваща“.

Организации също изразяват недоволство. От Гражданска инициатива „Родители за достойно майчинство“ са категорични, че подоходният таван трябва да отпадне изцяло. Според Иванка Тодорова от организацията е чиста дискриминация някои деца да не получават никакви надбавки. Тя определя като несправедлив факта, че родителите, които плащат най-големите данъци в държавата, нямат право да получат помощта от 25 евро за своите деца.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Дават фрезования материал от ремонта на АМ „Тракия“ в област Стара Загора на общините в региона
Дата: 05/07, 20:58

Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Дата: 05/07, 20:38

Папа Лъв ХІV излезе в лятна ваканция
Дата: 05/07, 20:251 Коментар

Животновъди се отказват от овце и кози заради ниски цени и тежка бюрокрация
Дата: 05/07, 20:151 Коментар

Командващият силите на САЩ в Европа пред bTV: От България не са извършвани бойни операции срещу Иран
Дата: 05/07, 20:02

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия