България е в центъра на мащабен оръжеен скандал с ислямистка следа, пише Вести.ру, като се позовава на разследване на американското издание BuzzFeed. Станало е ясно, че оръжие, което САЩ са купували от български фирми, за да го предадат на така наречената сирийска умерена опозиция, в крайна сметка е попаднало в ръцете на радикални групировки, такива като ИДИЛ.
Автомати „Калашников“, както и гранатомети и тежки картечници- цялото това оръжие на терористите в Сирия може да е българско. Такива изводи правят експертите от обнародваните данни за доставките на България на въоръжение зад граница, пише блиц.
В таблица на сайта на министерството на икономиката на страната се вижда, че един от най-големите закупчици в Саудитска Арабия. Тя е купувала стари, още от съветско време Калашници и РПГ. Обаче на въоръжение при самите саудитци в момента не е съветско, а натовско оръжие, при това не старо а най-съвременно. Защо тогава го е купувала? „За да го предаде на своите екстремисти“, уверен е експертът Константин Сивков.
България не за първи път се замесва в големи оръжейни скандали. Преди няколко месеца стана известно, че именно в тази страна САЩ са купували автомати, за да въоръжават т.нар. умерена опозиция. Нещо повече, на полигона в Анево са обучавани активисти на тази опозиция. Това стана известно, когато при взрив на гранатомет загина американски инструктор, припомня Вести.ру.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Ники Кънчев: Нашата родина е една от най-нормалните страни в света
Дата: 11/05, 00:00
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 00:00
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 00:00
Доц. Йосиф Аврамов: Има много скъпи монети, откривани по нашите земи
Дата: 10/05, 23:50
Григор Димитров стартира срещу квалификант в Бордо
Дата: 10/05, 23:42