Представиха обновената сграда на Районно управление – Провадия


25/06/2026, 18:22

Снимка ОДМВР Варна

Днес официално бе представена обновената сграда на Районно управление – Провадия, модернизирана по проект № BG-RRP-4.020-0122-C01, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

На събитието присъстваха директорът на ОДМВР-Варна - старши комисар Цветан Пировски, началникът на РСПБЗН-Провадия - инспекттор Никола Колев, кметът на община Провадия - Димо Димов, кметът на община Ветрино - Димитър Димитров и кметът на община Дългопол - Георги Георгиев.

Общата стойност на инвестицията е в размер на  1 120 738, 99 евро  (2 191 974,94 лева) от които:

522 598,16   евро  (1 022 113,16 лева) - безвъзмездно финансиране предоставено от Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез инструмента на ЕС NextGenerationEU;

598 140,83   евро  (1 169 861,78 лева) – собствено финансиране

Резултатът от изпълнението е нова обща визия, намалени енергийни разходи, подмяна на осветлението, извършено е топлоизолиране на всички външни стени, подмяна на дограмата с необходимите топлотехнически характеристики, изграждане на система за климатизация от типа VRF, ремонтирани са покрива на сградата, както и изпълнение на множество мерки за пожарна безопасност и осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания.

При поставени конкретни цели по процедурата – постигане на минимум 30% спестяване на първична енергия и достигане на клас на енергопотребление минимум „В“, изготвената във връзка с проекта независима експертна оценка на резултатите от изпълнените мерки за енергийна ефективност доказа, че благодарение на реализираните енергоспестяващи мерки сградата на РУ Провадия ще потребява 81,64 % по-малко първична енергия на годишна база и  преминава от клас на енергопотребление „D“ в клас „А“. Постигането на тези показатели води и до намаляване с 89,10 % на емисиите на парникови газове, с което са изпълнени заложените в Плана за възстановяване и устойчивост цели за зелена и цифрова трансформация на икономиката, в контекста на целите на Зелената сделка. 

Проектът доказа, че комплексният подход (едновременно изолиране на сградата и подмяна на енергийните източници) е единственият начин за постигане на максимална енергийна независимост. Приключването на проекта доказва, че енергийното обновяване на публичния сграден фонд е икономически и екологично оправдано. Изпълнението на мерките за енергийна ефективност превръща административната сграда в модерна, икономична и екологична инфраструктура, съобразена със съвременните европейски стандарти за климатична неутралност.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Фен клубът на Ботев Враца скърби за загиналите си млади фенове
Дата: 25/06, 21:01

Лидл България ще предложи Пакт за хранителен суверенитет за възстановяване и развитие на българското земеделие
Дата: 25/06, 21:00

Таланти правят футболно шоу на плажа в Аспарухово
Дата: 25/06, 20:56

Германски лекар призна за убийството на 12 пациенти: „Беше морален акт“
Дата: 25/06, 20:51

Експерти: Мантинелите, използвани у нас, не спират тежките автомобили
Дата: 25/06, 20:48

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия