САЩ хванаха в Ирак главатар на “Даеш”


28/12/2015, 19:25

Един от лидерите на “Даеш” е бил заловен при американска спецоперация в провинция Киркук в Ирак заедно с още двама полеви командири на ислямистите, съобщават иракски медии.

Абу Умар аш Шишани е бил отведен в плен в град Сюлеймания в североизточната част на страната. Други седем бойци на терористичната групировка са били ликвидирани.

По-рано в медиите нееднократно се появяваха твърдения, че Аш Шишани е убит, но информацията не се потвърждаваше, пише 24chasa.bg.

Истинското му име е

Тархан Батирашвили, роден в Грузия

Воювал е в грузинската армия по време на конфликта с Русия през 2008 г., по-късно той става един от ръководителите на “Ислямска държава”.

Американските командоси пристигнали в Ирак на 21 декември за “извършване на тайни операции”. В същото време иракската армия се похвали, че

напълно е освободила град Рамади

от джихадистите, а над града се развя иракското знаме.

В Сирия пък е бил унижощен един от лидерите на екстремистката групировка “Джебхад ан Нусра”, съобщи тв “Звезда” по ирански източници. Мохамед Халед ал Ака бил ликвидиран при въздушен удар по команден пункт в провинция Идлиб.

Ден по-рано стана ясно, че в предградие Дамаск е бил убит един от основните водачи на сирийските бунтовници и шеф на организацията “Джаиш ал Ислам” Захран Алуш.

Той бе един от най-опасните противници както на силите на Асад, така и на “Ислямска държава”. Смъртта му вероятно ще доведе до промяна на ключовите играчи в предстоящите през януари преговори в Женева.

Премиерът на Турция Ахмет Давутоглу разкри в понеделник, че от 4200 въздушни удара на Русия само 191 са били срещу “Даеш”. Той потвърди позицията си, че Москва се бори по-охотно с опозицията срещу Асад, отколкото с терористите. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пиян шофьор на тир едва не събори къща в Харманли
Дата: 07/05, 11:43

ПП: Радев го няма в парламента, очевидно му е неудобно да участва в свалянето на охраната на Пеевски и Борисов
Дата: 07/05, 11:40

Клисурски: Състоянието на държавния бюджет е адекватно на ситуацията, в резерва има 6,8 млрд. евро
Дата: 07/05, 11:33

Днес гледат мярката за неотклонение на литовката, наръгала четирима във Варна
Дата: 07/05, 11:281 Коментар

Васил Велев за "мизерията в България" към Виктор Николаев: Сигурно не ходиш на ресторанти? Вижте уличните котки - те са дебели
Дата: 07/05, 11:242 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия