Снимка Пиксабей
Заплахата от разпространението на хантавирус се увеличава.
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус увери, че на този етап няма признаци за по-широко разпространение на хантавирус, но въпреки това той не изключи появата на нови случаи, предаде Ройтерс.
"На този етап няма признаци за началото на по-широко разпространение, но ситуацията, разбира се, може да се промени и предвид дългия инкубационен период на вируса е възможно през идните дни да се появят нови случаи", посочи Гебрейесус пред репортери в Мадрид на пресконференция с испанския министър-председател Педро Санчес.
"Нашата работа обаче не е приключила", предупреди генералният директор, цитиран от Франс прес. Той отстоя решението си да координира операцията по евакуация на екипажа на круизния кораб "Хондиус" на Канарските острови.
"Светът няма нужда от още егоизъм, нито от още страх", подчерта Гебрейесус.
"През последните няколко дни чухме въпросите на много общественици, които се питаха защо африканската държава Кабо Верде не е позволила операцията по евакуация да се състои на нейна територия", посочи генералният директор в препратка към ръководителят на правителството на Канарските острови, автономна област на Испания.
"Но за нас беше ясно, че не става въпрос за това, истинският проблем беше друг. Защо не помагаме на тези, които наистина имат нужда от помощ, ако имаме средствата да го сторим?", допълни Гебрейесус.
Гебрейесус призова засегнатите държави да следват съветите на организацията на ООН относно хантавируса, тъй като мерките за здравна сигурност в различните страни се различават.
„Надявам се, че те ще следват съветите и препоръките, които даваме“, заяви Тедрос на пресконференция в Мадрид. СЗО препоръча 42-дневна карантина и постоянно наблюдение на лицата, които са били в контакт с високорискови случаи, предаде АФП, цитирана от btvnovinite.bg.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Обсъдиха мерки за насърчаване развитието на морските аквакултурни пространства във Варненско
Дата: 12/05, 17:43
Разследват екопрестъпление зад взрива, вдигнал на крак Горна Оряховица
Дата: 12/05, 17:351 Коментар
Мъж e осъден за купуване на гласове в Плевенско
Дата: 12/05, 17:33