Съкращават срока за регистрация за сезонна работа


11/05/2026, 07:52

Пиксабей

Възможност за съкращаване на срока за регистрация за сезонна работа до 90 дни в България на чужденци от сегашните десет на три работни дни - това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане.

Данните сочат, че за последните пет години има трайно нарастване на броя на гражданите на трети държави, които са получили достъп до българския пазар на труда именно с осигурена сезонна заетост, предаде БНР.

По данни на Агенцията по заетостта за последните три години регистрациите за сезонна заетост до 90 дни са над 75 хиляди, като само през 2025 година те са 19 хиляди – близо два пъти повече спрямо 2024, когато са били 10 400.

В доклада към проекта се посочва, че в условията на значително търсене на работна сила – особено в секторите, които се влияят от сезонни фактори: селско стопанство, хотелиерство и ресторантьорство – и краткото време, в което трябва да се наемат работници от работодателите, се налагат промени в нормативната уредба за оптимизиране на работата на агенцията по регистрационния режим за сезонна заетост.

Съгласно Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, сезонна работа до 90 дни без прекъсване в рамките на всеки период от 12 месеца се регистрира от агенцията въз основа на подадена от работодателя декларация.

В предложения проект се предвижда регистрацията да се извършва преди началото на заетостта и да се потвърждава с електронна заверка на декларацията от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или оправомощени от него длъжностни лица в 10-дневен срок  от датата на подаването й, кактои ускорена процедура до 3 дни за чужденци, които поне веднъж са извършвали сезонна работа до 90 дни ма територията на България през последните 5 години.

Освен съкращаване на сроковете за регистрация, се предвижда и премахване на изискването за предоставяне на копия от лични документи, както и дигитализация и децентрализация на процедурите чрез ангажиране на териториалните структури на агенцията.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



НОИ: С 9,8% повече са разходите за пенсии за година
Дата: 11/05, 11:41

Бензинът в България поскъпна, дизелът - поевтинява
Дата: 11/05, 11:32

Уроци по история на българския език ще подпомогнат обучението по правопис
Дата: 11/05, 11:26

Приключва първият етап на косене във варненския район "Приморски", вторият започва този месец
Дата: 11/05, 11:15

Икономист: Потиснатите цени се връщат с още по-рязък скок
Дата: 11/05, 11:141 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия