Всеизвестно е, че алкохолът вреди на черния дроб. Резултатите от ново китайско проучване показват, че не по-малко вредна за органа е и солта, съобщава Медикъл нюз тудей, цитиран от БТА.
Изобилието от сол в храненето се свързва с повишено кръвно налягане, сърдечносъдови проблеми, инсулти. Авторите на настоящото проучване от университета на Цзинан, Китай, предупреждават, че любимата на мнозина подправка допринася и за чернодробни увреждания както при възрастни, така и при ембриони в процес на развитие.
Китайските специалисти са изследвали потенциалния неблагоприятен ефект от солта върху органа на молекулярно ниво. За целта на проучването те са подложили възрастни мишки на изобилстваща от сол диета и са поставили пилешки ембриони в солена среда..
Изследователите са установили, че допълнителното количество натрий от солта е свързано с редица неблагоприятни чернодробни промени - клетки с необичайна форма, повишен процент на клетъчна смърт и намален процент на клетъчно делене, които допринасят за развитието на фиброза.
Специалистите са открили още, че третирането на увредените клетки с витамин С частично противодейства на неблагоприятния ефект от повишеното количество сол.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Букмейкърите дават големи шансове на песента Bangaranga на Дара
Дата: 12/05, 23:07
Само на 29 години почина звезда от НБА
Дата: 12/05, 23:00
Задържаха контрабандно злато за над 110 000 евро на Капитан Андреево
Дата: 12/05, 22:52
Градушка удари и Бургаско
Дата: 12/05, 22:43
Росен Карадимов: Само закон няма да реши проблема с цените
Дата: 12/05, 22:36