Правителството на Украйна прие постановление, което забранява на правителствените служители да критикуват работата на държавните институции и своите колеги, предаде Ройтерс.
„Правителството реши да въведе стандарти за етично поведение за държавните служители, за да възстанови общественото доверие в работата на държавните органи и представители“, са казва в постановлението.
Служителите в държавните учреждения трябва „да избягват всякаква критика към работата на държавните институции и техните представители“, препоръчва етичният кодекс, който подчертава и необходимостта от прозрачност и почтеност.
Новината веднага предизвика критиките на някои служители от публичната администрация, които съзряха в нея и в изискването за лоялност удар по свободата на словото, което противоречи на предприетия от правителството курс към реформи с подкрепата на Запада, посочи Ройтерс.
Олена Минич, началник-отдел в министерството на икономиката, написа във „Фейсбук“, че новите правила са били „създадени по спешност и одобрени набързо“ след обвиненията на бившия вече министър на икономиката Айварас Абромавичус за корупционни практики в държавата.
През февруари Абромавичус, а след него и заместник-генералният прокурор Виталий Каско, подадоха оставки, с което сигнализираха за неуспеха на правителството в борбата с корупцията.
„Този малък документ е в най-добрите традиции на комунистическия период и по-точно в традициите на Сталин и Берия“, пише Минич, имайки предвид деспотичния съветски лидер и неговия шеф по сигурността, отбелязва Ройтес, цитирани от БТА и Бтв.
Други взеха на подбив държавния призив за следване на партийната линия. „Аз съм лоялен държавен служител. Аз съм изпълнен с трепет от работата на държавните органи и техните служители“, написа в „Туитър“ дипломатът от кариерата Дмитро Кулеба по повод правителственото постановление.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Путин и Медведев обещаха победа във войната в Украйна преди изборите за Държавна дума
Дата: 22/08, 19:08
Изпратиха "Кугър" на спасителна акция за пострадал турист под Мальовица
Дата: 22/08, 18:51
Откриха части от дрон, изхвърлен от морето на плажа в местността Ракитника край Варна
Дата: 22/08, 18:441 Коментар
Катастрофа затруднява движението по пътя Дуранкулак – Варна
Дата: 22/08, 18:33
Мъж е в болница, след като катастрофира и колата му се запали край село Клокотница
Дата: 22/08, 18:22