Свлачището над Пампорово все още е опасно


20/06/2026, 12:52

кадър: бТВ

Свлачището над Пампорово е все още опасно и активно в началото на туристическия сезон. В района вече функционира авариен път, който съкращава пътуването до Смолян, но е тесен и на места само с чакъл.

Сонди с дълбочина 20 метра вземат проби на ключови места от свлачището. На едно от тях ще бъдат поставени датчици за следене на хоризонталните премествания.

„Изграждаме елементи на контролно-измервателна система, тоест сондажи за наблюдение на хоризонтални премествания в масива и за следене на подземните води“, обясни в ефира на бТВ инж. Васил Методиев, ръководител на екипа, извършващ геодезичните сондажи.

Свлачището все още е опасно и активно, посочи областният управител на Смолян Георги Пепеланов.

„Има една нова пукнатина върху него, която се получи от последните валежи. И се увеличава пукнатината на асфалтовата настилка, която е до него“, каза Пепеланов.

Аварийният път е за превозни средства до 3,5 тона.

„Там е стар горски път, който винаги е функционирал. Просто беше затрупан от паднали дървета. Същото трасе беше почистено“, посочи областният управител на Смолян.

Несигурността обаче остава.

Никой не се ангажира с точни срокове поради многото неизвестни, а в района негативните последици са осезаеми.

„Наистина най-проблемен е туристопотокът. Хората се уплашиха. За тези, които идват в Смолян и селата, свлачището удължава пътя им с 10 минути. Което е незначително, като се има предвид, че някои идват чак от Варна“, смята кметът на община Смолян Николай Мелемов.

От курорта Пампорово обаче твърдят, че заетостта в началото на летния сезон е като миналогодишната.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На 21 юни 1919 г. Германия потапя над 50 бойни кораба, за да не станат плячка на Великобритания
Дата: 21/06, 04:00

Съдбовното трио за живота ни: кръвно налягане, холестерол, пикочна киселина! Кога да вземем мерки, за да избегнем инфаркта и инсулта?
Дата: 21/06, 03:10

Рожден ден празнува принц Уилям
Дата: 21/06, 03:00

Рекордна черешова реколта от около 50 000 тона очакват в турския град Амасия
Дата: 21/06, 02:00

Портал към безсмъртието: Тайните на тракийския храм край Старосел
Дата: 21/06, 01:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия