Вежди Рашидов: Който е съборил Тютюневия склад в Пловдив, той ще го възстанови


09/03/2016, 13:28

Снимка: Булфото

Събарянето на Тютюневия склад в Пловдив е едно морално престъпление и ще го възстановим всички заедно. Това каза пред журналисти министърът на културата Вежди Рашидов по повод събарянето на сградата на тютюневия склад на улица „Одрин“ 8 в Пловдив, която се оказа част от територията на групов паметник на културата, предаде „Фокус“.

„За мен морално това е престъпление“, категоричен бе той. Според него законодателството за опазването на паметниците на културата работи добре, но ако властта наистина упражнява силата си и законите.

„Забранил съм да се събаря и препоръчвам да се възстанови. След като се определи дали има нарушение, аз ще имам правото по закон да постановя срок за възстановяването му, но той трябва да бъде реален. Това аз ще го направя и докато съм министър ще държа паметниците да се възстановяват“, увери Рашидов.

„Не всичко, което казваме, че е паметник, принадлежи на културата. Аз мога да отговарям за държавната, която принадлежи към министерството, но хората бъркат например читалището в провинцията, което е общинска собственост с държавна“, отбеляза културният министър. "Има и частни собственици, не можем да ги задължаваме, но можем да ползват силата на закона. Аз ще я използвам в момента.

Това, което по Закон мога да правя е да поставя срок за изпълнение. Който го е съборил, той ще го възстанови. Българският народ казва „чупи-купи“ и законът това казва в общи линии“, допълни той.

„Трябва да се възстанови, както сега се възстановява статута на паметник на първото летище в Божурище. Докато не бях министър са успели някои хора да го махнат като паметник на културата. Но за всеки български паметник аз ще настоявам много сериозно. Хубаво е да се научим да ги пазим. Знаете добре колко трудно направихме много неща. Паметникът в Пловдив ще го възстановим всички заедно с една хигиена към нацията, към бъдещето, към историята ни“, коментира още министър Рашидов. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Мощни бури удариха Североизточна България
Дата: 12/05, 15:53

Рут Колева: Да подкрепим Дара и да покажем, че можем да стоим зад наш артист, когато излиза пред света
Дата: 12/05, 15:52

Кремъл повтори думите на Путин, че войната върви към своя край
Дата: 12/05, 15:40

Химикали, излети в канализацията, може да са довели до взрива край детска градина в Горна Оряховица
Дата: 12/05, 15:30

Кузман Илиев: Вървим към Виденовото време
Дата: 12/05, 15:23

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия