Снимка: Община Русе, архив
Спортни клубове, риболовни сдружения, граждани и представители на бизнеса в Русе настояват за незабавен ремонт на дигата на язовир „Николово“. За 22 юни е насрочен протест на гребната база в лесопарк „Липник“, съобщи БГНЕС.
Искането е да започне укрепването на участъка от дигата, засегнат от свлачище след проливните дъждове през есента на миналата година. Тогава имаше и опасност дигата да бъде скъсана. Заради предписания за безопасност оттогава язовирът се поддържа с по-ниско водно ниво.
Според инициаторите на подписката това затруднява тренировките на клубовете по кану-каяк и академично гребане. Ограничени са и възможностите за спортен риболов, а бизнесът в района на лесопарка търпи загуби. Засегнати са и жителите на Русе, които използват мястото за отдих.
Организаторите настояват институциите да представят конкретен график за ремонтните дейности. Целта е да се възстанови нормалното ниво на язовира при гарантирана безопасност на съоръжението.
Сред опасенията са и възможни екологични проблеми заради намаления обем на водата и недостига на кислород във водоема.
Въпреки че за аварийни дейности са осигурени над 500 хил. евро, от Община Русе са заявявали, че капиталовият ремонт ще започне едва след осигуряване на цялото необходимо финансиране. Именно бъдещото пълнене на язовира след ремонта е сред основните въпроси, които поставят гражданите.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Много варненци осъмнаха днес без вода след аварии от вчера
Дата: 17/06, 07:40
Празнуват българи с нетипични имена
Дата: 17/06, 07:29
Украинските ВВС съобщиха за двама загинали пилоти при инцидент с изтребител Су-24
Дата: 17/06, 07:221 Коментар
НВО за учениците от 7. и 10. клас започват днес с изпитите по български език и литература
Дата: 17/06, 07:14
Хеттрик на Меси донесе категоричен успех на световния шампион Аржентина срещу Алжир на Мондиал 2026
Дата: 17/06, 07:08