Откриха планета с две слънца, на която би могло да има живот


14/06/2016, 00:16

Астрономи откриха най-голямата планета извън слънчевата система в орбита около две звезди и на такава дистанция от тях, че това я прави възможна за живот. Откритието на тази планета бе направено с помощта на космическия телескоп "Кеплер" и бе обявено на конференция на Американското астрономическо общество в Сан Диего, Калифорния.

Екзопланетата "Кеплер -1647b" е с размерите на Юпитер и има най-голяма орбита, възможна за този тип планета, обикаляйки около своите две звезди за 1107 дни - малко повече от три земни години. 

Това е 11-та подобна планета, открита от 2005 г. "Кеплер -1647b" е на 4,4 млрд. години и се намира в съзвездието Лебед на разстояние 3700 светлинни години (1 светлинна година се равнява приблизително на 9460 млрд. км) разстояние от Земята. Двете й звезди са подобни на нашето слънце, като едната е малко по-голяма от другата. 

Учените откриват екзопланетите, когато те преминават пред техните слънца, което води до слабо намаляване на светлината им. Тази техника, наричана "астрономически транзит", позволява да се предположи масата на планетата и разстоянието от нейната звезда./Блиц

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Съобщенията за смъртта на котарака Лари от „Даунинг стрийт“ са силно преувеличени
Дата: 23/08, 01:30

Забраниха ползването на питейна вода за поливане и миене на улиците в Ябланица
Дата: 23/08, 01:00

НЗОК: Пациентите с автоимунни заболявания получават подкрепа за прегледи, изследвания и терапия
Дата: 23/08, 00:30

Йотова на Петрова нива: С почит към миналото можем да градим общото бъдеще на България
Дата: 23/08, 00:01

„Най-дългата вечеря на плажа“ събра стотици във Варна
Дата: 22/08, 23:51

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия