снимка: МО
Военновъздушните сили (ВВС) днес задействаха дежурни сили и средства в рамките на мисията „Air Policing“ по охрана на въздушното пространство след получена информация от Обединения център за въздушни операции на НАТО в Торехон и в координация с тях, съобщават от Министерство на отбраната.
От ведомството посочват, че самолет „Airbus A320“ е подал код 7500 на транспондера, обозначаващ незаконна намеса на борда. В 13:57 ч. самолетът навлиза във въздушното пространство на Република България от района на държавната граница по река Дунав, където е пресрещнат от дежурен изтребител МиГ-29, излетял от 3-та авиационна база в 13:54 ч.
Дежурният изтребител успешно изпълнява задачата по „Air Policing“ като незабавно открива и прехваща самолета. Българският пилот изпълнява задачите по опознаване, разпитване и ескорт като съпровожда въздухоплавателното средство през българското въздушно пространство, посочват от МО.
Действията са осъществени в тясна координация със съюзните Военновъздушни сили на Турция, които също приведоха в готовност и вдигнаха във въздуха два изтребителя F-16 за поемане на ескорта след преминаването на самолета през държавната граница. В 14:14 ч. въздухоплавателното средство напуска въздушното пространство на България.
Успешно изпълнената задача е доказателство за високата готовност, професионализма и бързата реакция на дежурните сили на Военновъздушните сили на България, както и за ефективното взаимодействие със съюзниците в рамките на интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, допълват от Военното министерство.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Румен Христов няма да се кандидатира за нов мандат начело на СДС
Дата: 30/06, 20:05
Летище Бургас работи в нормален режим след извънредното кацане на самолет заради сигнал за отвличане
Дата: 30/06, 20:01
Със сълзи на очи Путин изпрати "другаря си" Сергей Иванов
Дата: 30/06, 19:59
България и Турция ще работят съвместно с ЕК за развитие на Средния коридор
Дата: 30/06, 19:51
По-малко туристи и нощувки във Варненско, спад и на приходите
Дата: 30/06, 19:38