КЗП стартира проверки в детски градини и ясли заради нарушени клаузи в договори


14/08/2026, 16:32

Снимка: Пекселс

Комисията за защита на потребителите (КЗП) е установила множество неравноправни клаузи в договори и Общи условия, използвани от частни детски градини, и разширява проверките на частни детски ясли, градини и училища в цялата страна. Това съобщиха от Комисията, пише БТА.

Проверките са започнали след сигнали от родители до КЗП.

При анализ на договори, сключвани между родители и търговските дружества, управляващи две частни детски градини, Комисията е открила множество клаузи, които определя като неравноправни. Сред тях са условия, свързани с автоматичното подновяване на договорите, невъзстановяването на вече платени такси при предсрочно прекратяване, прекратяването на договора при неплащане на определени суми в посочения срок, както и ограничения във възможностите на родителите да правят волеизявления.

Според КЗП тези условия поставят потребителите в по-неблагоприятно положение и увреждат икономическите им интереси.

Когато договорните отношения са свързани с отглеждането, възпитанието и образованието на едно дете, зад всеки договор стои не просто потребител, а цяло семейство. Родителите трябва да имат сигурност, че условията, които приемат, са ясни, справедливи и не ги поставят в неравноправно положение. За КЗП защитата на семействата е особено важна именно когато става дума за грижата и образованието на техните деца.

След първоначално установените нарушения ръководството на КЗП е определило проверките за неравноправни клаузи като приоритет и е разширило кампанията на територията на цялата страна.

При установяване на такива условия Комисията отправя препоръки към съответните търговци. Те разполагат с 14-дневен срок от получаването на уведомлението, за да коригират или премахнат оспорваните клаузи.

Ако препоръките не бъдат изпълнени, КЗП ще предприеме предвидените в закона действия по съдебен ред за защита на колективните интереси на потребителите, се посочва в съобщението.

Комисията призовава частните детски ясли, детски градини и училища сами да прегледат договорите и Общите си условия и да ги приведат в съответствие със законовите изисквания, така че отношенията с родителите да бъдат прозрачни и коректни.

КЗП отчете преди дни, че през едногодишния период на задължително двойно обозначаване на цените в евро и в лева - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г. е осъществила завишен контрол на територията на цялата страна както във физически търговски и туристически обекти, така и в електронни магазини и други онлайн места за търговия.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



ътнически влак дерайлира край Лондон
Дата: 14/08, 20:08

Откриха втори дрон в рамките на ден в Румъния
Дата: 14/08, 20:00

Голямата градинска разпродажба в Mr.Bricolage е тук!
Дата: 14/08, 20:00

Жена е загинала, прегазена от мотокар в предприятие
Дата: 14/08, 19:59

Външното ни министерство излезе с препоръка към българите в Хърватия
Дата: 14/08, 19:49

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия