снимки: Булфото
На 24 май – Деня на българската просвета, култура и славянската писменост – плажът на комплекс „Слънчев ден“ край Варна се превърна в открита land art сцена, върху която беше създадена мащабна композиция с площ около 350 кв.м, изобразяваща глаголическата буква „СЛОВО“.
Автор на проекта е Вивия Ники – български артист, създател на най-мащабните land art произведения, реализирани в България през последните години. Това е седмата ѝ творба, посветена на българската азбука и славянската писменост.
Композицията представя буквата „СЛОВО“ чрез кръг и триъгълник – геометрични форми, които изграждат знака в монументален мащаб, най-силно разпознаваем от въздушна перспектива.
Мястото е избрано като естествена сцена, където морето, хоризонтът и светлината подчертават идеята за „СЛОВО“ като първичен код – начало, от което се раждат смисълът, животът и образът.
Творбата е създавана в рамките на един следобед при динамично променящи се атмосферни условия – дъжд, вятър и рязко сменяща се светлина. Вместо да прекъснат процеса, тези условия стават част от изграждането на изображението, което се формира в реално време.
Резултатът е land art обект, основан на процес, в който природната среда и художественото действие съществуват едновременно.
„СЛОВО“ е ключов символ в глаголицата, свързан с писмеността като носител на познание, духовност, творчество и първопричина.
_%20400x%20720.png)
В по-широк културен контекст понятието „слово“ има дълбоки философски и духовни корени, включително в началото на Евангелието от Йоан: „В началото бе Словото…“.
Погледната от въздуха, творбата разкрива пълния си мащаб – древен знак, разгърнат върху морския бряг като временна, но силна културна следа, посветена на 24 май.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
30 минути пороен дъжд и градушка се изляха над София
Дата: 24/05, 20:08
Сграда се срути във Филипините, има загинал и затрупани хора
Дата: 24/05, 20:05
Джокович започва „Ролан Гарос“ с рекорд
Дата: 24/05, 19:55
Препоръчай приятел за работа в Lidl и спечели 150 евро: научи как
Дата: 24/05, 19:40
Екип доброволци от Русе участва в спасителни дейности след наводненията в Габровско
Дата: 24/05, 19:30