Снимка уикипедия, KHAMENEI.ir
Иран е „спечелил както войната, така и дипломацията“, а тези, които са искали „безусловната капитулация“ на Техеран, сега молят за преговори, заяви иранският външен министър Абас Арагчи, предаде Евроком
По думите му Иран се е съпротивлявал срещу „най-голямата на пръв поглед военна сила в света“, подкрепена от западни държави и други страни в региона.
„Тези, които искаха безусловна капитулация, малко след началото на войната започнаха да молят за преговори“, посочи Арагчи. Той добави, че първоначално Техеран е отхвърлил примирието и е продължил да се сражава, докато другата страна не е приела преговори „при условията на Иран“.
„Сражавахме се със сила и преговаряхме със сила“, каза министърът и допълни, че много негови колеги са му заявили: „Вие спечелихте както войната, така и дипломацията“.
Изявлението идва ден след като американският президент Доналд Тръмп призова Иран да се предаде и да „развее белия флаг“.
Въпреки острата реторика между двете страни продължава да има комуникация. По-рано този месец Арагчи потвърди, че макар да няма преки разговори, се разменят съобщения чрез посредници. През последните години се проведоха няколко кръга ядрени преговори, определяни като „трудни, но полезни“.
През юли президентът Тръмп заяви, че САЩ „разрушават Иран“ с невиждани темпове. В отговор Арагчи отправи предупреждение, че Иран ще държи отговорни всички държави, които помагат на САЩ при евентуална атака, и подчерта, че страната му няма да се преклони пред натиск.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Дацов: Досегашната формула за минималната заплата допълнително помпаше инфлацията
Дата: 18/08, 21:53
Стадион "Васил Левски" е врящ котел в момента
Дата: 18/08, 21:50
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“ във Варна
Дата: 18/08, 21:33
Пет лешояда са отровени в Национален парк „Централен Балкан“
Дата: 18/08, 21:163 Коментара
МВнР: България е предложила помощ за потушаване на пожара в Сърбия
Дата: 18/08, 20:54