Правосъдният министър поиска отстраняване на Емилия Русинова от поста административен ръководител на СГП


02/07/2026, 12:04

снимка: Министерсво на правосъдието

Министърът на правосъдието Николай Найденов поиска от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) отстраняване от длъжност на Емилия Русинова, административен ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) – както от ръководните й функции, така и от длъжността „прокурор“.

В мотивите се изтъква, че при образувано дисциплинарно производство срещу нея с искане за освобождаване от длъжност, Русинова би могла да упражни правомощията си и да повлияе на прокурорите и следователите както от СГП, така и от СРП, предаде Нова телевизия.

В прессъобщение на Правосъдното министерство се посочва, че достъпът й до служебна информация, както и кадровите правомощия върху магистрати биха могли да възпрепятстват обективното, безпристрастно и всеобхватно събиране на документи, относими към воденото дисциплинарно производство. То е образувано на 13 май 2026 г. за нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските прокурори и следователи за накърняване на престижа на съдебната власт. За Емилия Русинова са предоставени данни за демонстрирана приятелска близост с Петьо Петров. Срещу същия се водят разследвания за придобилата известност корупционна афера „Осемте джуджета“. Упражняването на пълния обем правомощия от Емилия Русинова би могла да възпрепятства и производствата по този случай, като повлияе върху поведението на потенциалните свидетели по дисциплинарното производство.

Министър Найденов внася предложението до ПК на ВСС непосредствено след обнародване на измененията в Закона за съдебната власт, които му дават тези правомощия. Без да предопределя изхода на основното производство, правосъдният министър упражнява функцията си да обезпечи изясняване на всички факти и обстоятелства, относими към етичното поведение на прокурор Русинова.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кметът на Перник и хора от страната се обединяват в помощ на спасителя на 12-годишния Сашко
Дата: 04/07, 16:01

Васил Терзиев: В държавния бюджет липсват четири основни пера
Дата: 04/07, 15:49

Любомир Жечев: Пеевски може да бъде преследван за "Булгартабак"
Дата: 04/07, 15:441 Коментар

Депутати от ПБ питат три институции заради съмнения за имотни измами във Варна
Дата: 04/07, 15:34

Делегация от "Възраждане" е на поклонението пред Али Хаменей в Иран
Дата: 04/07, 15:25

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия