Над 135 милиона европейци ще бъдат изложени на температури над 35°C


13/08/2026, 20:48

Булфото

Региони в Европа, населявани от над 135 милиона души, са изправени пред температури над 35°C в четвъртък, тъй като новата гореща вълна на континента се засилва, показват изчисления на АФП.

Най-силно засегнати се очаква да бъдат Франция, Италия, Испания и Великобритания. Температури над 30°C са прогнозирани за близо три пети от населението на Европа без Турция, или около 340 милиона души, предаде БГНЕС.

Европа е най-бързо затоплящият се континент на планетата, а поредицата от горещи вълни и суши доведе до необичайно горещо лято, белязано и от мащабни горски пожари. Хиляди хора са починали вследствие на високите температури. Учените свързват зачестяването и засилването на горещите вълни с причинените от човека климатични промени.

Във Франция температури над 35°C се очакват в райони с около 50 милиона жители, включително Париж. В Италия подобни стойности са прогнозирани за райони с близо 29 милиона души, особено по западното крайбрежие, в долината на река По, южните части на страната и островите.

В Испания горещините ще засегнат около 25 милиона души. Във Великобритания температури над 35°C се очакват за около 23 милиона жители, главно в гъсто населените райони на Централна Англия и Лондон. Страната е на път да регистрира най-горещото си лято досега, съобщи британската метеорологична служба Met Office.

За 12 август температури над 35°C бяха прогнозирани за райони с най-малко 92 милиона жители.

Изчисленията на АФП са направени чрез съпоставяне на гъстотата на населението с прогнозите на германската метеорологична служба DWD. Методологията не отчита напълно ефекта на градските топлинни острови, при който температурите в големите градове са значително по-високи от тези в околните селски райони.

Затова реалният брой на хората, изложени на екстремни горещини в гъсто населените градски райони, вероятно е по-висок.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Барса и Реал ще играят скоро в съседна на България страна
Дата: 14/08, 02:00

Европейското първенство по волейбол за жени 2026 идва в ефира на MAX Sport и MAX One
Дата: 14/08, 01:40

Инвеститори съдят Селена Гомес за предполагаема измама
Дата: 14/08, 01:30

Голямата градинска разпродажба в Mr.Bricolage е тук!
Дата: 14/08, 01:10

Стоичков след успеха на ЦСКА: Смените на Янев свършиха добра работа
Дата: 14/08, 01:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия