Пиксабей
За да може човек действително да се отпусне по време на отпуската си, са необходими поне осем последователни дни почивка без служебни обаждания, имейли и работни ангажименти. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден" психологът Валерия Симеонова.
По думите й именно около осмия ден настъпва пикът на отпускането, когато организмът започва да се освобождава от натрупания стрес. Въпреки това ефектът често е краткотраен, защото след завръщането си на работа много хора бързо се сблъскват с отложени задачи и отново достигат високите нива на напрежение отпреди почивката.
Според Симеонова една дълга ваканция годишно не е достатъчна за поддържането на добър баланс. Тя препоръчва по-кратки, но по-чести почивки, разпределени равномерно през годината, както и редовни моменти за отдих в ежедневието чрез спорт, хобита или време, прекарано със семейството.
Психологът отбеляза още, че самото планиране и очакване на почивката също носи положителни емоции и помага за намаляване на стреса. В същото време прекомерното използване на телефон и социални мрежи по време на отпуската може да попречи на реалното възстановяване.
Като най-важен съвет към хората, които излизат в отпуск, Симеонова посочи необходимостта поне за известно време да останат офлайн, да ограничат служебните контакти и да си оставят достатъчно време за истински релакс.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Челен сблъсък при изпреварване е причината за ПТП-то край Провадия, жена и двама мъже са пострадали
Дата: 20/08, 12:35
Омбудсманът с препоръка да се гарантира безплатното пътуване на децата до 14 г. в градския транспорт
Дата: 20/08, 12:28
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Дата: 20/08, 12:24
Гърция готова да пази България от Иран
Дата: 20/08, 12:211 Коментар
Пожар унищожи снегорин и трактор във Вършец, огнеборци спасиха 25 тежкотоварни машини
Дата: 20/08, 12:21